Ekonomi

1000 Lira Sosyal Yardım Desteğini Kimler Alabilir? Başvuru Şartları Neler?

Dünya’da ve Türkiye’de pandemi seviyesinde salgına dönüşen Koronavirüs için, devletimiz zor durumda olan vatandaşlara 1000 lira sosyal yardım desteği veriyor. Sosyal yardım almak isteyenlerin en çok merak ettikleri 1000 lira devlet yardımı ve sosyal yardım desteği başvuru şartları neler? Yardım parasını kimler alabilir? Nereden başvuru yapmak gerekir? gibi konularda sizlere bilgi vereceğiz.

1000 lira sosyal yardım desteği

Sosyal Yardım Desteğine Kimler Başvurabilir? Sosyal Destek için Başvuru Şartları

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada, Devletimiz tarafından yapılan sosyal yardımların üçüncü fazı çerçevesinde, gerekli şartları taşıyan vatandaşlara 1000 lira sosyal yardım ödemesi verileceği duyuruldu. Sosyal yardım almak için başvuruda bulunmak isteyenlerde şu kriterler aranacak:

  • Koronavirüse karşı ekonomik destek paketi kapsamında pandemi sosyal destek programı Faz 1 ve Faz 2 bağlamında 1000 lira yardım parası alanlar bu yardıma başvuramayacaklar.
  • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri ve yine aynı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar 1000 lira sosyal yardım desteğine başvuramazlar.
  • SGK kapsamında çalışan ve emekli olanlar da aynı şekilde bu yardımlara başvuramazlar.
  • İŞKUR işsizlik ödeneği alanlar ve kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar da sosyal yardım ödeneği başvurusu yapamazlar.
  • Sosyal yardım başvurusu için kişi değil hane halkı baz alınacak ve başvuran kişilerin ev hanesinden herhangi birisi bu şartlara uymuyorsa başvuruda bulunamayacaklar. Birden çok başvuru halinde tek başvuru olarak kabul edilecek.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Sonuç Ne Zaman Belli Olacak?

E-devlet üzerinden sosyal yardım desteği için başvuru yapabilirsiniz. Sosyal yardım parası almaya hak kazananlara, ödemelerin ne zaman ve ne şekilde yapılacağı konusu ise henüz netleşmedi. Bu konuda ilerleyen günlerde açıklama yapılarak vatandaşlara ödemeleri yapılacak.

E-devlet üzerinden yapılacak olan başvurularda, sistemin güvenli şekilde işlemesi için TC kimlik numarasının son hanesine göre başvuru yapma özelliği getirildi.

Sosyal Yardım Ödemesi için E-Devlet Başvuru Günleri:

# Pazartesi günü başvuru yapacaklar: TC Kimlik No son hanesi Sıfır (0) olanlar,

# Salı günü başvuru yapacaklar: TC kimlik numarası son hanesi 2 olanlar,

# Çarşamba günü başvuru yapacaklar: TC kimlik numarası 4 ile bitenler,

# Perşembe günü başvuracaklar, TC kimlik numarası 6 ile bitenler,

# Cuma günü başvuracaklar ise TC kimlik numarası 8 ile bitenler şeklinde olacaktır.

Başa dön tuşu