Sağlık

Ağız Sağlığı ve Neden Önemlidir

 

Bunu düşün. 20 ila 64 yaş arasındaki Amerikalı yetişkinlerin% 23’ü tedavi edilmemiş çürüklerle yaşıyor. Tüm yetişkinlerin% 60’ından fazlası yılda en az bir kez diş hekimini ziyaret etmektedir. 60 yaşın üzerindeki yetişkin nüfusun neredeyse% 25’inin hiç doğal dişi kalmamıştır. 40 yaş üstü yetişkinlerin% 90’ı diş çürümesinden muzdariptir. % 15’ten fazla yetişkin bir tür diş eti hastalığından etkilenir. Bu rakamlar, ağız sağlığının hafife almanız gereken bir şey olmadığını gösteriyor.

 

Yaygın Ağız Sağlığı Sorunları:

Etkilenebileceğiniz çok sayıda ağız sorunu vardır ve bunlar dişlerinizi, çene kemiğinizi, diş etlerinizi ve tüm destek dokularınızı etkileyen sorunları içerir. Bazı yaygın ağız sağlığı sorunları şunları içerir:

Çürükler (diş çürükleri)
Periodontal (dişeti) hastalıkları
Yarık dudak
Tat bozuklukları
Sjögren Sendromu (çoğunlukla kadınlarda görülür)
Ağız kanseri
Burning Mouth Syndrome (postmenopozal kadınlarda yaygındır)
Florür eksikliği

Ağız Sağlığı ve Diğer Sorunlar Arasındaki Bağlantı:

Sıklıkla kişinin ağız sağlığının, bir kişinin muzdarip olduğu diğer sorunların iyi bir göstergesi olabileceği söylenir. Ağız sağlığı için çürük ve çekimden daha fazlası olduğunu bilin. AIDS, kanser, kalp hastalığı, diyabet vb. Gibi çeşitli tıbbi durumlar ağız sağlığını çevreleyen problemlerle bağlantılıdır.

 

AIDS’ten muzdarip insanların bağışıklık sistemi zayıftır ve bu, özellikle ağızda herhangi bir enfeksiyon varsa, yemek yemeyi zorlaştırabilir. Farklı kanser türleri, ağızda oldukça tahriş edici olabilen yaraların oluşmasına neden olabilir. Bir kalp hastalığınız varsa, belirli türden diş tedavileri yapılmadan önce bir antibiyotik kürü reçete edilme şansınız yüksektir. Diyabetin diş eti hastalıklarına yakalanma riskini artırdığına ve ayrıca ülserlere, ağrılara, enfeksiyonlara, ağızda kuruluğa vb. Neden olabileceğine inanılıyor.

 

Diş Sorunlarının Tedavisi:

Bir diş hekimi, ancak önce durumunuzu teşhis ettikten sonra sizin için bir tedavi planı hazırlar. Boşluk durumunda, basit bir doldurma işini görecektir. Dişin köküne enfeksiyon geldiğinde kanal tedavisi önerilir. Bir diş kurtarılamazsa, implant yaptırmak bir seçenektir. Periodontal problemler için antibiyotik almanız gerekebilir ve ayrıca bir çeşit idame tedavisi gerekebilir. Dişlerinizi temizlemek ve beyazlatmak, beyazlatmanın yanı sıra ağartmayan prosedürleri de içerebilir. Unutmamak gerekir ki diş tedavisi aynı zamanda çeşitli ameliyatları ve greftleri de içerir.

 

İyi Ağız Hijyeni Uygulamak:

Etkili önleyici tedbirler alırsanız çoğu diş probleminin önlenebileceğini bilin ve işte burada ağız sağlığı eğitimi devreye giriyor. Neyin yardımcı olabileceği bilgisine sahip olarak, kesinlikle çok fazla çekişmeden ve paradan tasarruf edebilirsiniz. Her gün birkaç kez diş fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak gibi basit şeyler; florür bazlı diş ürünleri kullanmak; Sağlıklı beslenme; vb ağız sağlığınız için harikalar yaratabilir.

 

Ve sizi kandırmaya başlayan bir diş problemi olduğunu hissederseniz, hemen diş hekimine gittiğinizden emin olun. Sonuçta, sorunun kendi kendine kaybolma şansı çok az ve çok daha kötüye gitme şansı oldukça yüksek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu