Eğitim

Biyokimya Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

2020 Yılı TYTAYT (YKS) kapsamında sınava giren öğrencilerin aşağıdaki bölümde yer alan  Biyokimya 2020 taban puanları ve Biyokimya başarı sıralaması tablosunu inceleyebilirsiniz. Tabloda yer alan Biyokimya taban puanları cetveli, geçen yılın üniversite puanları göz önünde bulundurularak hazırlanmış olup tablodaki verilerin herbiri ÖSYM tarafından açıklanmış son verilerdir. Biyokimya bölümünü isteyen öğrenci adayları bu puanlardan yola çıkarak TYTAYT (YKS)  tercihlerini bu kapsamda değerlendirebilirler.

Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan birçok gencin sınav sonrası tercih edecekleri bölümleri sizler için tanıtmaya başlıyoruz. İlk olarak bu bölümlerden Biyokimya bölümünü ve biyokimya mesleğini sizler için derledik. İşte bilinmedik yönleri ile biyokimya bölümü:

Biyokimya Bölümü Tanıtımı:

Ülkemizde ilk defa Ege Üniversitesi bünyesinde kurulan biyokimya bölümü, biyolojik düzenlerin işlev ve organizasyonlarını kimyevi düzeyde inceleyen bilim alanıdır. Biyokimya bölümü birçok farklı bilim dalı ile birlik içerisindedir. Canlıların yaşam alanları, kimya, fizik ve biyoloji gibi birimleri inceler. Bu bölümün amacı çevre ve besin olaylarına teknolojik ve bilimsel açıdan katkı sağlayabilecek ve insan gücü ile girişimcilik içgüdüsünü, lisans ve lisansüstü eğitim vermesidir. Biyokimya mezunları; tarım ilaçları, gıda, ilaç, kimyasal maddeler, kozmetik ve deterjan sanayileri ile, tıbbi, tarımsal ve çevre araştırma merkezlerinde görev alabilirler.

Programın Amacı: sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları, biyolojik ilimler ile ilgili araştırma yapmaktır.

Biyokimya ders proğramındaki dersler : Ağırlırlı olarak kimyagerlik olmak üzere biyokimyagerlik ile biyoteknoloji dersleri ; ilk 2 senedinde mikrobiyoloji, fizyoloji , hücre biyolojisi ile anorhanik kimya, hitoloji, matematik, bilgisayar ve son olarak analitik dersleri yer alır
Bu iki yıldan sonra öğrenciler istedikleri alt bölümlerden bir tanesine yönelebilirler. Biyokimyagerlik alanına geçen öğrenciler; ilaç kimyası, beslenme, klinik kimya, fermantasyon teknolojisi, enzimoloji, biyofizikokimya, atık değerlendirmesi, arıtma yöntemleri ve endüstriyel hijyen derslerini görmektedirler.

Gereken Nitelikler: bu alanda çalışmak isteyen bireyler kimya ve biyoloji ile ilgili alanlarda başarılı olmalıdırlar. Ayrıca bilime istekli, meraklı olmalılar ve görme sorunu yaşamamalılar.
Biyokimya bölümünü bitirerek mezun olan gençlerin yapacağı iş alanları, eğitimini aldıkları branşlara göre biyokimyager veya biyoteknoloji ağırlıklı biyokimyager ünvanına sahip olurlar

Biyokimya analiz ilimlerinde ya da laboratuarlarında sağlık alanı ile ilgili test yapan biyokimyagerler, yeni yeni test yöntemleri geliştirirler. Gıda ve ilaç sektöründe kalite kontrol yaparak projelerin yürütülmesinde görev yaparlar.

 

Çalışma Alanları: Biyokimya bölümü mezunları; tarım ilaçları, ilaç,gıda, tıbbi kimyasal maddeler, fermantasyon teknolojisine dayalı sanayi alanlarında, kozmetik ve deterjan sektöründe, üniversite de,araştırma merkezlerin de ve de öğretmenlik sertifikası aldıkları halde öğretmen olarak iş yaparlar.

 

Üniversite AdıBölümPuan TürüKontenjanTaban PuanıSıralama
EGE ÜNİVERSİTESİBiyokimya (KKTC Uyruklu)SAY1384,7813877205
EGE ÜNİVERSİTESİBiyokimyaSAY60283,83239227127
SELÇUK ÜNİVERSİTESİBiyokimyaSAY30248,12244351660
KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİBiyokimyaSAY50227,38154456406
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİBiyokimyaSAY40DolmadıDolmadı

Başa dön tuşu