Rehber

Büyük Zoka Bulmaca Cevabı Nedir?

Bulmaca çözmek  hem bilginizi ölçmeye yarayan hem de keyifli bir eylem. Bulmacada büyük zoka nedir? sorusu da bulmaca ile ilgilenenlerin sıklıkla karşılaştığı bir sorudur.

Büyük Zoka Bulmaca Çözümü

Kare bulmaca ve çengel bulmacalarda büyük zoka sorusunun cevabı 6 harflidir. Büyük zoka bulmacada “Sinara” olarak cevaplandırılmalıdır.

Sinara Ne Demek?

Aslen Rumca bir kelime olan Sinara, büyük zoka anlamına gelir. (Türk Dil Kurumu) Bulmaca köşelerinde büyük zoka sorusunun cevabıdır. Eş anlamlısı da diyebiliriz. Denizcilikte ve balıkçılıkta kullanılan bir sözcüktür.

Zoka Ne demek? Denizcilikte Zoka Ne Anlama Gelir?

Eski Türk filmlerinde kullanılan “zokayı yutmak” deyimini duymuşsunuzdur. Deyim anlamıyla bir kişiye yapılan hile veya tuzağa o kişinin düşmesi anlamındadır.

Zoka kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimeler arasındadır.
Zoka sözcüğü, Rumca’dan Türkçe’mize geçmiştir.

TDK’ye göre zoka kelimesi;

– Büyük balıkları tutmakta kullanılan, küçük balık biçiminde, ucu iğneli kurşun parçası.
– Aldatıcı şey, tuzak, hile anlamlarına gelmektedir.

KariyerHaber.Net olarak; bulmaca çözmekten keyif alanlar için bir köşe hazırladık. Bulmaca yanıtları bölümümüzde, çengel ve kare bulmaca soruları ve cevapları hakkında tüm merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz. Bulmacada sorulan bilgiler dışında, nedir? tanımı, ne anlama gelir? eş anlamlısı, zıt anlamlısı, simgesi, filmler, kitap önerileri, halk dilinde ne anlama gelir? gibi farklı başlıklar altında ek bilgileri de bulabilirsiniz. Posta gazetesi, Habertürk, Hürriyet ve diğer platformlarda sorulan günlük bulmacalar, resimli çengel, kare ve halka bulmacaların çözümleri için sitemizi takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu