Sağlık

Doğru Şekilde Detoks Yapmak için Bilmeniz Gerekenler

detoks nedir nasıl yapılır

Detoks yapmak her insanın zaman zaman yapması gereken bir  uygulamadır. Yılın bu zamanlarında birçok insan bahar temizliği için kolları sıvar. Gardropları, kulübeleri, garajları boşaltırken bazılarımız arınma ya da detoks yoluyla içsel bahar temizliği de yapar.

Arınma ve detoksla ilgili merak edilen çok soru var. Neden yapmalı? Detoksu Nasıl yapmalı? Ne zaman yapmalı veya yapmamalı? Arınma ve detoksla yeni tanışıyorsanız, bu 10 soru ve cevapları fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Arınma ve detoksun arasındaki fark nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse, iki kelime için de net bir tanım bulunmamaktadır. Genelde detoks yapmak ile arınmak çoğu zaman aynı anlamda kullanılabilirler.

Biraz daha detaylı açıklarsak, bazı yetkili pratisyenler arınma ve detoksu ayırt edebiliyorlar. Detoksu istenmeyen ve belirli bir atık gıdanın veya maddenin vücuttan atılmasını tanımlamak için kullanıyorlar. Detoks; böcek ilaçları gibi kimyasallara maruz kalan, aşırı alkol tüketen, belli ilaçları kullanan ya da benzer durumlarda bulunan kişilere tavsiye edilebilir.

Öbür yandan arınma; kolon, karaciğer ve böbrekler gibi vücudu toksinlerden arındıran organlara genel destek kürü niteliğindedir. Bu durumda vücuttan atılması hedeflenen belli bir gıda ya da madde yoktur.

Arınma ya da detoksun gereklilikleri nelerdir?

Birçok arınma ve detoks türü vardır; fakat çoğu farklı diyet programları, bitkisel ürünler ve yaşam tarzında değişikliklerden oluşan bir düzen gerektirir.

Yemek alışkanlıklarındaki değişiklikler, bireyin sağlığı için sorun teşkil eden besinlerin vücuttan atılmasına yöneliktir. Bu besinlere gıda alerjisi ve hassasiyeti yapan yiyecekler, yapay boya, tatlandırıcı ve katkı maddelerinin kullanıldığı gıdalar dahildir. Bu değişiklikler kapsamında bazı durumlarda perhiz yapılabilir ya da sadece sıvı tüketilebilir.

Doğal bitkisel ürünler atık gıdaların vücuttan atılmasını sağlayan organlara destek olur. Kolon için lif ve probiyotikler kullanılırken atık ürünlerin karaciğerden atılması ve metabolizmanın hızlanması için otlardan ve/veya besin maddelerinden yararlanılır.

Vücuttan atıkların atılmasını sağlamak için infrared sauna, kuru cilt fırçalama ya da kolonik faaliyetlerin yanında rahatlama ve dinlenme de tavsiye edilir.

Hangi detoksu yapacağıma nasıl karar veririm?

Bu özellikle detoksla yeni tanışanlar için harika bir soru. Mağazalarda arınma paketleri bulunuyor. Bunların bazıları kolondan (genelde bağırsakları çalıştıran bitkisel otların kullanımıyla) ve/veya böbreklerden (idrar söktürücü otlarla) atıkların çıkışını arttırmada daha etkilidir. Paketlerin çoğu karaciğerin detoks özelliğini desteklemek amacıyla bitkisel otlar ve başka besinler içeriyor.

Ancak bir detoksa başlamadan önce detoksun sizin için atılacak en doğru adım olup olmadığını öğrenmek için yetkili bir pratisyenle görüşmeniz tavsiye edilir. Eğer önemli bir hastalık geçmişiniz varsa, ilaç kullanıyorsanız veya hastalık belirtileriniz varsa herhangi bir detoksa başlamadan önce bir kontrolden geçmeniz çok önemlidir.

Eğer detoks size uygunsa, yetkili pratisyeniniz kişisel hastalık geçmişiniz, şu anda kullandığınız ilaçlar ve ulaşmak istediğiniz hedef doğrultusunda size en uygun olan teknikleri ve ürünleri gösterebilir.

Detoksa ne zaman başlamalıyım?

Detoksun sizin için doğru seçim olduğuna karar vermenizden sonraki adım zamanında davranmaktır. Detoksa başlamak için en çok tercih edilen zamanlar tatil, seyahat sonrası ya da fazla yemek, alkol veya atıştırma tükettikten sonraki dönemler olur. Bahar ayları da birçok kişinin detoksa başlamayı seçtiği aylardır. Zaten bahar temizliği için daha doğru bir zaman olabilir mi?

Arınmaya başlamak için uygun olmayan zamanlar ise fiziksel olarak zorlayıcı olan ya da duygusal stres yaşadığınız dönemler, bir hastalık geçirdikten hemen sonra veya bünyenizin besin tüketimi, hastalık ya da sakatlanmalara karşı hassas olduğu dönemlerdir. Özellikle eğer kişi kendini halsiz veya kırık hissediyorsa, bu şikayetlerin sebepleri detaylı olarak incelenmeden detoks yapılmamasını öneririm.

Arınma süresince kilo verir miyim?

İnsanlar arınma sırasında sıklıkla kilo verirler. Bunun çoğu şeker, gıda hassasiyeti ve aşırı karbonhidrat tüketiminin diyetten çıkarılmasından dolayıdır. Bu sebeple yaşanan kilo kaybı özellikle yüz ve göbekten anlaşılır. Kayda değer miktarda kilo kaybı olmasa da karındaki şişkinliğin azaldığı ve kıyafetlerin özellikle bel bölgesine daha iyi oturduğu sıkça gözlemlenir.

 Arınma boyunca düzenli aldığım multivitamin gibi takviye haplarımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Aldığınız hapa göre değişir; ama çoğunlukla devam edebilirsiniz. Kullanmaya devam edebileceğiniz ve ara vermeniz gereken takviye haplarınızın hangileri olduğunu yetkili pratisyeninize danışmanız en doğrusu olur.

 %100 sıvıyla yapılan detokslar sağlıklı mıdır?

Bu tür detokslar yeterli gözlem altında ve sınırlı bir süre boyunca yapıldığında genellikle güvenlidir; ancak sıvı detoksunun sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için de yetkili pratisyeninize danışmanız önemlidir. Özellikle eğer diyabet hastasıysanız, reçeteli ilaç kullanıyorsanız ya da kronik sağlık sorunları yaşıyorsanız bir yetkili pratisyene danışmanız gerekir. Bazı insanlar sıvı detoksu yapmada sorun yaşamazken bazıları (özellikle okulda ya da işte yoğun bir çalışma temposu olanlar) oldukça zorluk çekiyor. Sadece sıvı alımıyla yapılan  bir veya iki günlük detoks ve takiben katı besinleri içeren bir arınma dönemi çoğu kişi için hem daha uygulanabilir bir seçenektir hem de bir o kadar etkilidir.

Detoks yaparken yüzüm sivilcelenir mi?

Özellikle bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişiler arınma sırasında ciltlerindeki sivilcelenmede artış yaşıyor. Deri, vücuttaki en büyük organ ve özellikle kolon ve böbreklerden yeterince hızlı atılamayan atık ürünler varsa, vücut onlardan kurtulmak için deriyi de kullanacaktır.

Sivilcelenme riskini azaltmak için yeterince su içtiğinizden ve bağırsak hareketlerinizin düzenli olduğundan emin olun. Buna ek olarak bağırsak ile karaciğer için bitkisel destek de alın. Cilt detoksun başlarında, bir gelişme gözlemlenmeden önce sivilcelenebilir (iyileşmeden önce bir miktar kötüleşebilir).

Sindirim sistemim detokstan etkilenir mi?

Sindirim sistemi neredeyse her zaman bir şekilde etkilenir, ancak bu etkilenme iyi yönde olur. Detoks yapan kişilerin çoğu sindirim sistemlerinde iyileşme görür; ancak bazı kişilerin arınma süresince karınları guruldar, midelerini gaz sıkıştırır veya ishal olur. Bu tarz durumlar genelde arınmanın bir parçası olarak alınan laksativ otlardan kaynaklanır.

Peklik, bağırsak sıkıntıları ve şişkinlik gibi sorunlar arınma sonucunda iyileşme göstermektedir. Sindirimdeki iyileşmeler, yendiğinde şikayetleri tetikleyecek besinlerin alımını azaltmanın sonucu olarak görülür. Arınma sırasında sindirim sistemindeki ani iyileşmeden sonra hassasiyet yapan gıdaları araştırmak için tetkikler yapılmalıdır.

Detoks boyunca spor yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz; ancak çok ağır çalışmamalısınız. Terleme vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur; ama arınma sırasında vücudun yeterince dinlenmeye de ihtiyacı vardır. Bu yüzden kendinizi fazla zorlamayın. Genelde detoks yapan kişilere bu süreçte hafif egzersizleri yapmaya devam etmelerini; ancak kendilerini fazla zorlamamalarını tavsiye ediyorum.

Yürümek, esnemek, yoga yapmak ve yavaşça bisiklet sürmek hafif egzersizlerden bazılarıdır. Uzun koşular, yoğun olarak ağırlık çalışmak veya hızlı bisiklet sürmek ise arınma süresince yapmak için ağır faaliyetlerdir. Eğer detoksunuza bir perhiz ya da kayda değer kalori kısıtlaması dahilse, buna bağlı olarak egzersiz kapasiteniz ve performansınız da düşebilir. Bu yüzden vücudu çok zorlamamak en doğrusudur.

Detoks yaparken kendimi uyuşuk mu, zinde mi hissedeceğim?

Bu, kişiye ve detoks programına göre değişir. Genelde detoks dahilinde perhiz varsa yorgun hissedilen dönemler olabilir. Tercihen, arınmanın dinlenme ve rahatlamayla desteklenmesi gerekiyor. Böylece vücuttan toksinler atılırken zihninizi de dinlendirebilirsiniz.

Hamilelik sırasında detoks yapmam benim ve bebeğim için tehlike teşkil eder mi?

Hamilelik boyunca detoks yapmanızı tavsiye etmem. Hatta hamilelik ve emzirme döneminde detoks yapılmamasını şiddetle öneririm. Detoksa bitkisel ürünler dahil olduğu için etkisinin nasıl olacağını bilmiyoruz.

Arınma ve detoksla ilgili sık sorulan soruların bu konuyla yeni tanışan kişiler için faydalı olduğunu umuyoruz.

Daha fazla bilgi edinmek ve hangi detoks ya da arınma türünün size daha uygun olduğunu öğrenmek için bölgenizdeki yetkili pratisyenlere danışın.

Son Güncelleme: 14.06.2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu