Meslekler

2021 Doktor Maaşları – Doktorlar Ne Kadar Maaş Alır?

2021 DOKTOR MAAŞLARI NE KADAR?

Sağlık sektörünün vazgeçilmezleri olan doktorlar, özellikle Türkiye’de ve dünyada etkili olan korona salgını döneminde kutsal görevlerini canla başla yerlerine getirmekte ve özveriyle çalışmaktadırlar. Doktorluk mesleğini tercih etmek isteyen gençlerin en çok sorduğu sorular arasında doktorlar ne kadar maaş alır? 2021 yılında doktor maaşları ne kadar olacak? Uzman doktor, Pratisyen doktor, hekim ve cerrah maaşları ile Profesör doktorların ne kadar maaş aldıkları en çok merak edilen konular arasındadır. Tıp okumak isteyen, kariyerine sağlık alanında yön vermek isteyen bireyler için doktorluk mesleği hakkında önemli bilgiler vereceğiz. Özelde ve devlette çalışan doktorlar arasındaki maaş farkı ve aile hekimi olarak görev yapan doktorların maaşları hakkında da bilgiler yazımızda mevcut.

doktor maaşı ne kadar
doktor maaşları 2021

Doktorlar 2021 Yılında Aylık Ne Kadar Maaş Alacak?

2020 yılı ocak ayında yapılan düzenlemelerle en düşük doktor maaşı 6 bin 163 TL olarak uygulanmaktadır. Bu maaş oranlarında görev yapılan bölge, hizmet yılı süresi, branş, uzmanlık durumu gibi faktörlere göre değişiklik göstermektedir. Söz gelimi 25 yıl hizmet süresi olan bir hekim, devlette 7 bin 570 TL maaş almakta. (Ocak 2020 maaşı) Özel sektörde ise, anlaşma yapılan kuruma göre doktor maaşları değişkenlik göstermektedir. Özellikle belli branşlarda uzmanlaşmış doktorların maaşları çok yüksek seviyelere çıkabilmektedir.

Pratisyen Hekim Maaşları 2021

2020 Ocak ayında yapılan zam sonrasında, 1/4 devlet memuru statüsünde, 7. Bölgede görev yapan pratisyen doktor 7 bin 570 TL maaş almaktadır. Pratisyen doktorların maaşı hesaplanırken hangi bölgede görev yaptıkları, varsa özel hizmet hizmet tazminatları da belirleyici unsurlar arasındadır. Belirli memurluklarda maaşlar görev yapılan bölgeye göre değişebilmektedir. Ülkemizde 7 ayrı hizmet bölgesi tanımlanmıştır. Doğu bölgesinde görev yapan bir doktorun maaşı, aynı derecedeki bir başka bölgede görev yapan doktordan 500 TL fazla alabilmektedir. Doktorlara, kalkınmada öncelikli bölgelerde çalıştıkları takdirde ek özel hizmet tazminatları da verilmektedir. 2021 yılında Ocak ayında belirlenecek yeni zam sonrasında yapılan zam sonrasında artış beklenmektedir. 2021 ocak ayında yapılacak zam sonrasında yeni doktor maaşları hakkında güncelleme yayınlayacağız.

Pratisyen Hekimlerin Hizmet Bölgelerine Göre Aldıkları Ek Tazminat Ücretleri

 • Birinci Bölge : 116 TL
 • İkinci Bölge : 217 TL
 • Üçüncü Bölge : 290 TL
 • Dördüncü Bölge : 362 TL
 • Beşinci Bölge : 435 TL
 • Altıncı Bölge : 579 TL
 • Yedinci Bölge : 720 TL

Uzman Doktor Maaşları 2021

Uzman Doktor maaşları belirlenirken TÜİK tarafından duyurulan yıllık enflasyon oranı baz alınmakta, ve hükümet tarafından yapılan zam, enflasyon oranından düşükse, enflasyon farkı eklenerek maaşlar güncellenmektedir. Beyin, Kalp ve damar, Ruh ve Sinir hastalıkları, Kulak, Burun, Boğaz gibi branşlarda uzmanlaşmış olan hekimler, pratisyen hekimlere kıyasla daha yüksek maaş almaktadır. Uzman doktorların arasında da, çalıştıkları bölgeler, hizmet yılı süresi de maaş farklılıklarına neden olmaktadır. 2020 yılı verilerine göre uzman doktor olarak görev yapan bir hekim 8 bin TL civarı bir ücretle çalışmaktadır. 2021 yılında bu rakamın yapılacak zam sonrasında 9 bin TL civarı olacağı tahmin edilmektedir. Bu maaşa AGİ ve nöbet ücretleri dahil değildir. Bunların da eklenmesiyle uzman doktor maaşı daha da yüksek olmaktadır.

Çalışma yılına göre hesaplandığında ise;

 • Uzman doktor 1 – 5 yıl arası deneyimi olanlar: 8000 TL civarı maaş
 • 5 – 10 yıl arası çalışmış olanlar: 8250 TL
 • 10 – 15 yıl arası deneyimi olanlar 8500 TL
 • 15 – 20 yıl arası çalışma deneyimi olan uzman doktorlar ise 8750 TL civarında bir maaş alır.

Aile Hekimi Aylık Maaşı Ne Kadar?

Korona salgını döneminde aile sağlığının korunmasında büyük bir sorumluluğu yerine getiren aile hekimleri, semt ve mahallelerde bulunan devlete bağlı sağlık kurumlarında ailelerle irtibat halinde kalarak sağlık hizmeti vermektedir.

Aile hekimi eğitimini başarıyla tamamlayan aile hekimlerinin aylık maaşı 2020 yılında 5500 – 7000 TL arasındadır. Görev süreleri ve branşları maaşlarında farklılık oluşturmaktadır. A sınıfı görev alan bir Aile Hekiminin maaşı döner sermayeden pay alınması ve ek ücretlerle 2 katına çıkabilmektedir.

Özelde Çalışan Doktorlar Ne Kadar Maaş Alır?

Devlette yani kamuda değil de, Özel hastaneler bünyesinde görev yapmayı tercih eden doktorlar, branşlarına ve alanlarındaki yetkinliklerine göre farklı maaşlar alabilmekte.  Devlet sektörüne göre daha az maaş alan doktorlar olabildiği gibi, Özelde çalışan ve EURO, Dolar bazında çok yükse ücretlerle çalışan tecrübeli doktorlar da bulunmaktadır. Maaşın yüksek olmasında, sizin mesleki deneyiminiz, ameliyatlardaki uzmanlığınız, hastaların sizin verdiğiniz hizmetten memnun olmaları ve çalışma saatinize göre değişkenlik göstermektedir.

Asistan Doktor Maaşı Ne Kadar?

Devlet hastanesinden çalışan asistan doktorun maaşı 2020 yılında asgari ücret seviyesindedir. Bu maaş henüz Tıp fakültesinde eğitimine devam eden, intern doktor olarak çalışan doktorların maaşıdır. Elbette tutulan nöbet saati, yan haklar da bu maaşı arttırmaktadır. Özelde çalışan intern yani asistan doktorların maaşı ise devlete göre genellikle devletin verdiği maaştan daha yüksektir. Ameliyata giren ve nöbet tutan bir asistan doktor 8 bin TL civarı bir ücret almaktadır.

Doktor Maaşı Hesaplama 2021

Doktor maaşı nasıl hesaplanır? Sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz;

Hekim maaşları hesaplama kriterleri arasında, doktorun kamu ya da özel sektörde çalışması önemli bir faktördür. Kamuda yani devlette çalışan bir doktorun aldığı maaş, hangi hizmet bölgesinde görev alındığı, yapılan hizmet süresi, doktorun hangi branşta uzmanlaştığı, girdiği ameliyatlar ve tutulan nöbet süreleri belirleyici unsurlar arasındadır. Hekimliğe yeni başlayan bir doktorun 6 bin 163 TL ile 6 bin 842 TL arasında değişmekte. Bunun nedeni hizmet bölgeleri arasındaki maaş farklılığı. Öte yandan 25 yıl görev yapmış bir doktor ise 7 bin 500 TL maaş almaktadır. (Ocak 2020 hesaplaması)

Doktor maaşı hesaplaması yapılırken AGİ, BES kesintileri, enflasyon fark artışı, nöbet ücretleri ayrıca hesaplanmaktadır.

Yurtdışında Doktor Maaşları Ne Kadar?

Kariyerine yurtdışında devam etmek isteyen doktor adayları ve doktorların sordukları sorular arasında: Yurtdışında çalışan doktorlar ne kadar kazanıyor? Almanya doktor maaşı, Amerika Birleşik Devletlerinde çalışan doktorlar ne kadar ücret alırlar? Kanada, Fransa, İngiltere, Avusturya, Belçika, Hollanda, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde çalışan doktorların kazançları ne kadar? gibi sorular gelmektedir.

Ülkelere göre doktor maaşları listelendiğinde şu sonuçlar ortaya çıkmaktadır:

 • Almanya doktor maaşları : Almanya’da asistan doktor maaşı brüt 5000 – 6000 Euro, Net olarak size kalan ise 3000 ile 3500 Euro arasıdır. Tutulan nöbet ücretleri de eklendiğinde 4000 Euro gibi bir net maaş alınmakta. Uzmanlaştıkça bu maaş artmaktadır. Almanya doktor açığı yüksek olan bir ülkedir. Almancanız iyiyse ve doktor vizesi alabilirseniz, Almanya’da doktorluğa başvurabilirsiniz.
 • Danimarka doktor maaşı : Uzman hekim olarak görev yapan bir doktor yıllık 90 bin dolar civarı maaş almaktadır.
 • İsviçre’de doktorların maaşına bakıldığında uzman hekimler yıllık 130 bin dolara yakın bir maaş almakta.
 • Fransa’da çalışan bir uzman doktorun maaşı yıllık 150 bin dolar.
 • İngiltere uzman doktor maaşı yıllık 150 bin dolar. Pratisyen hekim yıllık maaşı 120 dolar.
 • Belçika’da çalışan uzman doktorların yıllık geliri 188 bin dolar.
 • Hollanda uzman doktor maaşı yıllık 250 bin dolar.
 • Kanada’da çalışan uzman doktorların yıllık maaşı 338 bin dolar.
 • Amerika Birleşik Devletleri doktorlara en yüksek maaşın verildiği ülkelerdendir. Bir uzman doktorun yıllık kazancı 370 bin dolara kadar çıkabilmektedir. Pratisyen hekimler ise 230 bin doları maaş almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan bir doktorun maaşı hangi eyalette çalıştığına, hangi branşta uzmanlaştığına göre değişkenlik göstermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu