Sağlık

Erkeklerde Cilt Sorunları

Cilt bakımı söz konusu olsa da, erkekler genellikle bu konuya gerektiği kadar dikkat etmezler. Gerçek şu ki, kadınlar ciltlerine erkeklerden daha fazla önem veriyor. Erkeklerin cildi kadınların cildinden farklı olsa da eşit bakım gerektirir. Sonuçta, cildimiz sürekli olarak maruz kaldığı unsurlar nedeniyle çeşitli suistimale maruz kalmaktadır. Küçük cilt problemleri kolay ve etkili bir şekilde çözülebilirken, aynı şey cilt kanseri gibi durumlar için söylenemez.

Cilt kanseri ile ilgili şu istatistikleri düşünün. Cilt kanserinin dünyadaki en yaygın kanser türleri arasında yer aldığı Avustralya, her yıl 400.000’den fazla insanın bu durum için tedavi edildiğini görüyor. Her üç Avustralyalıdan ikisi 70 yaşına geldiklerinde bu durumdan muzdariptir ve bu ülkede teşhis edilen tüm yeni kanser vakalarının yaklaşık% 80’i cilt kanseridir. ABD’de her yıl bir milyondan fazla yeni cilt kanseri vakası tespit edilmektedir. Ve tabii ki, sedef hastalığı, egzama ve rosacea gibi durumların ortaya çıkması çok yaygındır.

 

Cilt tipleri:

Cilt tipinden bahsetmemizin nedeni, etkili cilt bakımının cilt tipini hesaba katması gerektiğidir. Tüm erkekler aynı cilde sahip değildir ve cilt tipleri genel olarak normal, kuru, yağlı ve hatta bunların bir kombinasyonu olarak sınıflandırılabilir. Normal cilde sahip erkekler, en az cilt problemi yaşadıkları için oldukça şanslılar. Kuru cilt, daha hızlı yaşlanmaya meyillidir ve bu, onu daha genç yaşta kırışmaya karşı savunmasız hale getirebilir. Yağlı cilt siyah noktalara ve sivilceye neden olabilir. Karma cilt tipiyle uğraşmak zor olabilir çünkü böyle bir senaryoda, bazı bölgelerinde yağlı ciltte bazı bölgelerinde diğerlerinde kuru cilde sahip olursunuz. 

Erkeklerde Yaygın Cilt Sorunları:

Deri döküntüleri, hassas cilt, sivilce, pul pul cilt, tıkalı gözenekler, koyu halkalar, vücut sanatı enfeksiyonları vb. Sorunlar erkeklerde oldukça yaygındır ve bunlar normalde oldukça kolay tedavi edilebilen problemlerdir. Ancak bu sorunlardan herhangi birini tekrar tekrar yaşamaya devam ediyorsanız mutlaka bir dermatoloğa (cilt uzmanı) görünmelisiniz. Bilmeniz gereken diğer cilt sorunları arasında sedef hastalığı, egzama ve rosacea bulunur.

Belirtiler:

Farklı cilt durumları için semptomlar farklıdır. Örneğin, ara sıra kuruluk, gümüş pulların varlığı veya yamalar halinde ciltte iltihaplanma ve kızarıklık sedef hastalığına işaret edebilir. Egzama semptomları arasında iltihaplanma ve kızarıklık, kabarcıklar, kaşıntı, pullanma, ciltte kuruma ve kalınlaşmanın yanı sıra kaşların etrafındaki pul pul, kabuklu cilt, kafa derisi vb. Yer alır. kızarıklık kollarda, bacaklarda veya gövdede de meydana gelebilir. Bu kızarıklığa püstül ve / veya lekelerin oluşması da eşlik edebilir.

Nedenleri:

Semptomlarda olduğu gibi, bu durumların nedenleri de çeşitlidir. Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin öldüklerinden çok daha hızlı çoğaldığı ve cilt yüzeyinde canlı ve ölü hücrelerin birikmesine yol açtığı immünolojik bir bozukluk olarak kabul edilir. Egzamanın farklı türleri olabilir – atopik egzamanın kalıtsal bir sorun olduğuna inanılmaktadır; temas egzaması, kimyasal tahriş edici maddelerle temas sonucu oluşur; ve maya aşırı büyümesinin seboreik egzamaya neden olduğuna inanılmaktadır. Rosacea’nın kesin nedenleri hala bilinmemektedir.

 Çoğu cilt rahatsızlığının, özellikle erken teşhis edilirse, oldukça kolay tedavi edilebileceğini unutmayın. Bu nedenle, bir cilt rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız, bir dermatoloğa danışmanız önemlidir. Ayrıca, cildinizde ne kullandığınızı bildiğinizden emin olun, çünkü belirli kimyasalların kullanımı aslında yarardan çok zarar verebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu