Sağlık

Erkeklerde Saç Dökülmesi – Genel Bakış

Erkeklerde saç dökülmesine yol açan çeşitli nedenler vardır ve çeşitli araştırmalar erkeklerin kadınlara göre saçsızlaşmaya daha yatkın olduğunu göstermiştir. Erkek tipi kellik (MPB), erkeklerde en sık görülen saç dökülmesi problemidir ve bu durum aynı zamanda androgenetik alopesi olarak da adlandırılır. Erkeklerde saç dökülmesinin diğer biçimleri arasında alopesi areata, alopesi totalis ve alopesi universalis bulunur. Her iki durumda da, saç dökülmesinden muzdarip olmanın yanı sıra, kişi aynı zamanda depresyondan ve / veya benlik saygısının azalmasından da muzdarip olabilir.

Semptomlar:

MPB’nin başlangıcı genellikle alından başlayan ve hemen hemen ‘M’ şeklini alan bir saç çizgisi ile başlar. Saç dökülmesinin yanı sıra mevcut saçlar da incelebilir veya incelebilir. Bunu, taçta saçların incelmesi ve önden uzaklaşan saç çizgisi ve taç, daha sonra birbirlerine doğru ilerler.

 

Alopesi areata ile işaretler, başın yanı sıra vücudun diğer kısımlarında da saç dökülmesini içerir. Durumun ilerlemesine izin verilirse, alopesi universalis’e de yol açabilir. Saç derisindeki tamamen saç dökülmesi, alopesi totalisin bir işaretidir ve tüm vücuttaki saç dökülmesi, alopesi universalis’i gösterir.

 

Saç Dökülmesinin Nedenleri:

Saçlarımız deri altında bulunan foliküllerden çıkar ve bu foliküllerin küçülmesi saçlarda incelme ve dökülme ile sonuçlanır. Ayrıca saç dökülmesi sorunu yaşayan erkeklerde foliküller yeni saç çıkaramaz, bu da saç dökülmesinden sonra doğal bir ilerleme olmalıdır. Genetik hormonal makyajın saç dökülmesinin önde gelen nedenleri olduğuna inanılırken, başkaları da var. Bunlar şunları içerir:

  • İlaçlar: Yan etki olarak saç dökülmesine neden olan çeşitli ilaçlar vardır, ancak bu vakaların çoğu geçici ve geri dönüşümlüdür.
  • Tıbbi Durumlar: Saç dökülmesi mevcut bir tıbbi durumun sonucu olabilir. Saç dökülmesine neden olabilecek bazı tıbbi durumlar arasında anemi, tiroid bozuklukları, protein eksiklikleri vb. Bulunur.
  • Saçkıran: Vücudunuzdaki saçkıranların varlığı da saç dökülmesine neden olabilir ve bu, yamalar halinde olacaktır. Saçkıran istilasının bir sonucu olan saç dökülmesine genellikle saçlı deride kaşıntı ve kızarıklık eşlik eder.
  • Kimyasallar: Saçınızı saç bakım ürünleri şeklinde zararlı kimyasallara maruz bırakmak da saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saç bakım ürünlerini seçerken çok dikkatli olmalısınız.
  • Kemoterapi: Kanser tedavisinin bir parçası olarak kemoterapi gören kişiler, neredeyse kesinlikle, bir dereceye kadar saç dökülmesiyle karşı karşıya kalacaktır.

 

Saç Dökülmesine Yardım:

Bu durumda önleme, kesinlikle tedaviden daha iyidir ve olasılıkları aşmanın en iyi yolu, iyi beslenme alışkanlıkları ve düzenli egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir. Genetik yapınız nedeniyle saç dökülmesine yatkınsanız, saç ekimi gibi bir alternatif düşünmeniz gerekebilir. Saç dökülmesinin vitamin veya demir eksikliğinden kaynaklandığı durumlarda, saç dökülmesi için diyetinize yeterli miktarda demir ve vitamin eklemelisiniz.

 

Erkeklerde saç dökülmesi vakalarının tersine çevrilemeyeceği çok sayıda örnek olduğunu anlayın, ancak bu, seçeneğiniz olmadığı anlamına gelmez. Bazı iyi alternatifler arasında saç ekimi, peruklar ve püskürtülen saç çözümleri bulunur. Ayrıca, kendi başınıza bir çözüm aramadan önce, eğitimli bir dermatolog veya saç uzmanından tavsiye alın.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu