Meslekler

2021 Fizyoterapist Maaşları Ne Kadar? Nedir? Ne iş Yapar?

Sağlık sektörünün önemli meslek alanlarından olan Fizyoterapist bölümü hakkında bir çok merak edilen konu bulunmaktadır. Fizyoterapist nedir? Ne iş yapar? görevleri ve çalışma koşulları. Fizyoterapist maaşı 2021 yılında ne kadar? Maaşları ve İş imkanları nelerdir? 2021 Fizyoterapist alımı ne zaman yapılacak? gibi sorulara bu yazımızda detaylı şekilde değineceğiz. Kariyerini sağlık sektöründe yapmak isteyen ve fizyoterapistlik ile ilgili bilgi isteyen kullanıcılarımız için hazırladığımız yazımızı lütfen sonuna kadar okuyunuz.

fizyoterapist nedir 2020 maaşları iş imkanları

FİZYOTERAPİST NEDİR? MAAŞLARI NE KADAR?

Hareket zorluğu, yavaşlık, hareket edememe, hareket bozukluğu gibi durumlarda kendileri tarafından geliştirilmiş yöntemlerle durumlara müdahale eden kişilere Fizyoterapist denir. Amaçlarının başında ise yaşam kalitesinin artırılması ve sağlıklı bireylerin toplumda yer alması vardır. Dünyamızın şuan ve bundan sonrada bu mesleğe her zaman ihtiyaç duyacağı su götürmez bir gerçektir. Fizyoterapist olmak için, insanlara yardım etmeyi gaye edinmiş olmak, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı olmak, insanlara enerji veren pozitif bir kişiliğe sahip olmak önemlidir. İşini seven ve alanında uzman bir fizyoterapist maaşı kadar, insanlara yardım etmenin verdiği mutluluğu da yaşayacaktır.

FİZYOTERAPİSTLERİN ÇALIŞMA ALANLARI NERELERDİR? FİZYOTERAPİST MAAŞLARI AYNI MI?

 • Yataklı tedavi merkezleri bunların başında gelmektedir. Örneğin devlet hastanesi, özel hastaneler, üniversite hastaneleri gibi.
 • Travmatoloji ve Ortopedi bölümleri
 • Beyin ve Sinir Cerrahisi
 • Kardiyoloji, Üroloji ve Onkoloji
 • Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi
 • Yoğun Bakım ünitelerinin tamamında
 • Acil Servislerde
 • Kulak, Burun, Boğaz servislerinde
 • Birinci basamak olarak hizmet veren sağlık hizmetleri kurumlarında
 • Endüstri Alanları
 • Yaşlılar için dizayn edilmiş huzur evlerinde
 • Kaplıca Merkezleri

Başlıca bunları sayabileceğimiz bölümlerde topluma hizmetini sürdürmekte olan Fizyoterapistler daha birçok bölümde de hizmet vermeye devam etmektedirler. Fizyoterapist maaşları, çalıştıkları kuruma, edindikleri iş tecrübelerine, aldıkları özel eğitim sertifikalarına göre değişkinlik gösterebilir.

FİZYOTERAPİSTLERİN GÖREVLERİ NELERDİR? FİZYOTERAPİSTLER NE İŞ YAPAR?

 • Hastayla ilgi tedavi süresince ile ilgili bilgileri kaydetmek.
 • Kullanılan cihaz konusunda uzman olan doktor ile birlikte, uygun ölçüleri belirleyip, öneri ortaya atar, hasta yakınlarına veya ailesine cihaz hakkında gerekli bilgileri verir.
 • Fizyoterapist hastalara uygun olan programları belirler ve uygular.
 • Uygulanan program hastaya uygun değilse onu belirler ve programı değiştirir.
 • Tedavi için gerekli olan teknolojik aletleri güvenli bir şekilde kullanır.

NASIL FİZYOTERAPİST OLUNUR?

Fizyoterapistler, ülkemizde hizmet vermekte olan özel veya devlet üniversitelerinin 4 senelik bölümlerinde okunmaktadır. Okul bittikten sonra bir devlet kurumlarında çalışmak istiyorsa KPSS sınavına girmesi gerekmektedir. Özel sektörde devam edebilir ve kişi kendisine ait bir iş yeri açabilir, eğer kişi bunu da yapmak istemiyorsa özel hastanelerde de çalışabilmektedir. Fizyoterapist olmak için, öncelikle 4 yıllık eğitim veren fizik tedavi ve rehabilitasyon mezunu olmak ve daha sonra devlette görev almak için KPSS sınavında yeterli taban puanı almak gerekmektedir. Özel sektörde çalışmak isteyen fizyoterapistler için KPSS şartı olmamakla beraber farklı yeterlilikler istenebilir.

MESLEKTE İLERLEME NASIL OLMAKTADIR? FİZYOTERAPİST MAAŞI NE KADAR?

Fizyoterapistler mezun oldukları veya başka bir üniversitede de akademik kariyer yaparak ilerleme kaydedebilir. Çalışmış oldukları iş yerinde uzmanlık alınana göre bir süre sonra o alanda ilerleme kaydedebilirler. İş yerlerinde de bir süre sonra yönetim kadrosuna girebilirler. Çalıştıkları kurum ve deneyimlerine göre fizyoterapist maaşları değişmektedir. 2021 yılında devlete yeni atanan bir fizyoterapistin maaşı, 5500 TL üstü civarında olacağı öngörülmektedir.

FİZYOTERAPİSTLER NE KADAR MAAŞ ALMAKTADIR? FİZYOTERAPİST MAAŞLARI 2021

Aldıkları ücret devlet ve özel kurumlara göre değişmektedir. Devlet kurumlarında ortalama 5.000 TL maaş alırken, özel sektörde bunun 2,3 katı maaş alabilmektedir. Veya kişi kendisine ait merkez kurarak daha farklı kazançlar elde edebilir.

2020 Ocak ayı itibarıyla kamuda çalışan fizyoterapist maaşı aylık 4500 – 5000 TL civarındadır. Kıdem ve dereceye göre maaşta oynama olmaktadır.

2021 yılında yeni yapılacak zamlarla fizyoterapist maaşlarının 5500 TL’den başlayacağı tahmin edilmektedir.

2021 FİZYOTERAPİST ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

2020 yılında ülkemizi ve dünyamızı etkileyen korona virüs salgını ile kahramanca mücadele eden sağlık personeli çalışanlarına daha fazla istihdam sağlanması yönünde çalışmalar başlatıldı. Bu süreçte kamu ve üniversite hastanelerine doktor, hemşire, fizyoterapist, sağlık teknikeri, laborant, ebe, röntgen teknisyeni gibi birçok branşta personel alımı yapılacak.

2021 yılında da, sağlık sektörünün ihtiyacı olan fizyoterapist alımlarına devam edilecektir. KariyerHaber.Net sitemizi takip ederek, fizyoterapist maaşları, alım ilanları, başvuru duyuruları hakkında en son ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu