Meslekler

Hemşire Ne İş Yapar? Hemşire Maaşları 2021

hemşire ne iş yapar hemşire maaşları 2020

Ülkemizde sağlık sektörünün bel kemiği konumunda olan hemşirelik hakkında sorular gelmekte. Kariyerine hemşire olarak görev yapmak isteyenler özellikle hemşire olmak için hangi bölümü okumak gerekir? Hemşireler ne kadar maaş alır? 2021 hemşire maaşları ne kadar? Hemşirelik iş imkanları ve başvuru şartları hakkında sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

HEMŞİRE NEDİR?

Hepimizin ya soğuk havalar yüzünden, ya havaların dengesizliği veya kendi dikkatsizliğimiz yüzünden birçok kez hastaneye gittiği olmuştur. İşte bize bu durumlarda en çok yardımı dokunan kişilerden birisi olan hemşirelik mesleğiniz tanıyacağız bugün. Öncelikle hemşire nedir ona bakalım. Kişileri hastalıklardan koruma yollarıyla bilgilendiren, herhangi bir hastalık veya sağlık bozukluğunda doktorlar tarafından verilmiş olan tedavi uygulayan, hastalara bakan ve onları kontrol eden, izleyen ve durumlarını denetleyen kişidir.

HEMŞİRENİN GÖREVLERİ NELERDİR?

-Muayeneye gelen hastayı kabul edip, hazırlanmasına yardımcı olur.

-Hasta bakımı sırasında hastanın tüm durumlarını kontrol eder, bunlar arasından hastanın yatış pozisyonu, beslenmesi, dinlenmesi, uyku durumu, gibi çeşitli durumlar yer alır.

-Hastanın acil bir durumunda hemen orada ilk müdahalesini ve tedavisini yapar.

-Doktorlar tarafından hazırlanan ve hastaya uygulanacak olan uygun tedaviyi yapar, ilaçlarını takip eder.

-Hastaya, enjeksiyon yapar, serum takar, ameliyatında bulunur, ameliyattan sonra oluşan yaraları temizler.

-Hastanın tansiyonunu ve vücut ısısını ölçer.

-Ameliyathaneyi, ameliyat için uygun hale getirir ve ameliyata yardımcı olur.

-Hastaların durumları hakkında rapor tutup bunun ilgili birime aktarır.

HEMŞİRE MESLEĞİ BİZLERDEN NELER İSTİYOR?

-Biyoloji alanına ilgili olmayı ve bu alanda başarılı olmayı,

-İnsanlara her koşulda yardım etmeyi ve bu yardımla mutlu olmayı,

-Üst düzey bir genel yeteneğe sahip olmayı,

-Her zaman yüksek sorumluluk duygusunda olmayı ve sorumluluğu yerine getirebilmeyi,

-Hızlı ve doğru karar verebilmeyi,

-Daima soğukkanlı, sağlıklı ve dayanaklı kişiler olmamızı gerektiren bir meslektir.

HEMŞİLERİN ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ İMKANLARI

Hemşireler resmi veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında aynı zaman da sağlık ocakları ve dispanserlerde görev alabilmektedirler. Her zaman yaptıkları iş doğrultusunda hastalarla, hasta yakınlarıyla, doktorlarla, diğer hemşirelerle ve başka görevlilerle sürekli iletişim halindedir. Hemşireler belirlenen çalışma takvimi dolayısıyla vardiyalı olarak çalışmakta ve nöbete kalmaktadırlar.

HEMŞİRELİK MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER?

Sağlık Meslek Liselerinde bulunan ‘Hemşirelik’ bölümü ve üniversitelerin ‘Hemşirelik Yüksekokulları’ ile ‘Sağlık Bilimleri Fakülteleri’nin ‘Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri’ programlarında verilmektedir.

HEMŞİRELİKTE MESLEKTE İLERLEME NASIL OLUR?

2 Senelik olan hemşirelik bölümünü bitiren kişiler, uygun durum ve koşulların sağlanmasıyla aralarında, Sağlık Yönetimi, Ebe, Sağlık Memuru, Sosyal Hizmetler gibi bölümlere devam edebilirler.

2020 HEMŞİRE MAAŞLARI NE KADAR ?

2020 için Hemşire maaşları ne kadar oldu sorusuna şöyle cevap verebiliriz: Ülkemizde en düşük hemşire maaşı 2020 yılında 3500 TL’den başlamakta ve 6000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Tabi bu durum özel hastaneler ve üniversite hastaneleri için farklıdır. Hemşirelikte alınan sertifikaların, döner sermaye ve nöbet ücretlerinin, meslekte geçirilen zamana bağlı olarak kıdem ve derece ilerlemesinin de hemşire maaşı üzerinde doğrudan etkisi vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu