Genel

Kim Milyoner Olmak İster Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Tüm Detaylar

Tüm dünyada büyük bir seyirci kitlesine sahip olan Kim milyoner olmak ister yarışma proğramı’nın Türkiye’deki izleyici sayısı da hiç şüphesiz azımsanmayacak kadar fazla.
Senelerdir heyecanla izlenen kim milyoner olmak ister yarışmasına başvuru yapan birçok yarışmacı katılmakta ve kimi zaman çok büyük para ödüllerine sahip olabilmektedirler.

Bu yazımızda Kim milyoner olmak ister başvurusu nasıl yapılır? Diye merak edenler için detaylı olarak yarışma hakkında bilgiler aktarmaya çalıştık.

 

Kim milyoner olmak ister yarışma proğramı ne zaman başladı? sorusuna cevap verecek olursak; sevilen bilgi yarışması Türkiyedeki yayın hayatına ilk olarak 2 Ağustos 2011 senesinde ATV ekranlarında ünlü oyuncu ve sunucu Kenan Işık tarafından sunuldu fakat 21 mart 2014 tarihinde Kenan Işık’ın beyin kanaması geçirmesinden dolayı yarışma proğramı belirli tarihler diliminde birçok ünlü tarafından faaliyetine devam etti. Ardından Selçuk Yöntem yarışmanın sunuculuğunu üstlenerek 3 sene boyunca birbirinden güzel anılara imzasını attı. Tarihler 2017 senesinin şubat ayını gösterdiğinde bu bayrağı ünlü oyuncu ve sunucu Murat Yıldırım üstlendi ve o da 2019 senesi’nin haziran ayına kadar birçok farklı yarışmacı adayına ödüller kazandırarak ünlü yarışma proğramını seyircisiyle buluşturmaya devam etti. Şuan ise karizmatik oyuncu Kenan İmirzalıoğlu tarafından yayın hayatına devam eden kim milyoner olmak ister yarışması, yarışmacı adaylarını konuk etmeye ve yüzbinler dağıtmaya devam ediyor. ATV ekranlarının vazgeçilmez para ödüllü bilgi yarışması kim milyoner olmak ister proğramı, yayın hayatına başladığı zaman yarışmanın en büyük ikramiyesi 500 bin YTL iken, şimdiki büyük ikramiye tutarı 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Kim Milyoner Olmak İster Yarışma Kuralları Nelerdir?

Başvuru formu doldurulmadan önce yarışma kuralları hakkında fikir sahibi olmamız, yarışmaya çağrılmamız durumunda hazırlıklı olmamız açısından pozitif katkı sağlayacaktır.
Kim milyoner olmak ister yarışması toplamda 12 soru’nun yer aldığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor. En az 1.000 TL kazanmamız için 2. Soruya da doğru yanıt vermemiz gerekmektedir. 7. Soru 15 bin TL’lik baraj sorusudur ve bunu da doğru cevapladığımız takdirde sonraki soruları yanlış cevaplasak dahi  her halukarda 15.000 TL’yi garantilemiş oluyoruz. Ayrıca yarışma süresince yarışmacının 4 joker hakkı bulunmaktadır. Bu hakların 3 tanesini istediği zaman, çift cevap joker hakkını ise 7. Sorudan sonra kullanmaya hak kazanabilir.

Kim Milyoner Olmak İster Joker Hakları Nelerdir?

Yarışmada toplam 4 joker hakkı yer almaktadır. Bu haklar ve hangi durumlarda kullanılabileceğine dair bilgileri seçenekler halinde aktarmaya çalışacağız.
1. Telefon Jokeri : Telefon jokeri , yarışmacının daha önce vermiş olduğu 3 arkadaşı arasından çıkan soruyu cevaplayacağından daha emin olduğu birisine sorarak arkadaşının bu cevabı 30 saniye içerisinde yanıtlamasını kapsayan bir durumdur.

2. Yarı Yarıya Joker Hakkı (50/50) : Cevaplarından emin olamadığınız sorular karşısında Yarı yarıya joker hakkını kullanmak istediğinizi sunucuya belirttiğiniz takdirde sistem 4 seçenek arasından rastgele 2 tanesini otomatik olarak eleyerek 2 cevap hakkı bırakır. Bu sayede doğru cevabı tahmin etme olasılığınız yüzde 50’ye kadar çıkar ve şayet seçenekler arasında cevaba daha yakın olduğunu düşündüğünüz şık varsa, cevabı doğru bilme ihtimalinize daha da yaklaşmış olursunuz.

3. Uzmana Sorma Jokeri: Yarışmanın önceki konseptinde seyirciye sorma jokeri bulunmaktaydı fakat pandemi dolayısıyla bu sürüm kaldırılmış olmakla birlikte uzmana sor seçeneği getirilmiştir. Uzman olarak ise yarışma tarihinde en yüksek ikramiyeye sahip olan kişi bulunmaktadır.

4. Çift Yanıt: Cevabını bulmakta zorlandığımız seçenekler rasında kaldığımız durumlarda bir soruya 2 yanıt hakkı verebilme seçeneği getirilmiş olup, bu jokeri kullanmak için 7. Soruyu da doğru yanıtlamış olmanız gerekmektedir. Vereceğiniz ilk cevap yanlış olduğu takdirde gri renk çıkmaktadır ve akabinde diğer yanıt hakkını kullanabilirsiniz.

 

Kim Milyoner Olmak İster Yarışmasındaki Eski Joker Hakları Nelerdi?

Soru Değiştirme Jokeri: Yalnızca kim 1 milyon ister yarışma proğramında kullanılmış olan bu seçenek doğrultusunda soru değiştirme hakkımız bulunuyordu.

Seyirciye Sorma Jokeri: Yarışmada bulunan seyircilerin yanıtladığı cevap hakkı, pandemi nedeniyle kaldırılmış olup, bu jokerin yerine uzmana sor seçeneği getirilmiştir.

 

Kim Milyoner Olmak İster Başvuru Formunda Çıkan Sorular

Başvuru formunda istenilen bilgiler doğrultusunda ne şekilde dolduracağınıza dair detaylı açıklamalarla yardımcı olmaya çalışacağız.

TC Kimlik No:  Nüfus cüzdanınızda bulunan Türkiye Cümhuriyeti kimlik numaranızı yazıyorsunuz. Kimlik numarasını bilmeyen vatandaşlarımız https://tckimlik.nvi.gov.tr/Modul/TcKimlikNoDogrula adresinden TC kimlik numaralarını öğrenebilirler.

 

Yaşınız: Herne kadar insan hissettiği yaşta olsa da siz yine de resmi yaşınızı bu kısımda belirtiniz.

Doğduğunuz Şehir: Doğum yerinizi Ülke, Şehir ve İlçe seçeneklerinde gösterdiği formatta seçerek belirtiniz.
Ailenizin Yaşadığı Şehir: Şayet aileniz ile birlikte yaşıyor iseniz yukarıdaki seçenekte olduğu gibi yalnızca yaşadığınız şehir bilgilerini tekrar giriyoruz. Fakat ayrı bir şehirde yaşıyorlar ise ailenizin yaşadığı şehri belirtilen formatta girmeniz gerekecektir.

Telefon ( Ev) : Sabit ev telefonu numaranızı bu kısma giriyorsunuz. Şayet ev telefonu kullanmıyorsanız, ki günümüzde ev telefonları kullanımı oldukça azaldığı için böyle bir durum söz konusu olabilir; işyerinizin telefonunu veya farklı bir sabit telefon numarasını girebilirsiniz.

Telefon ( Cep) : Şahsınıza ulaşabilecek bir cep telefonu (GSM) girmeniz gerekmektedir. Şayet cep telefonu kullanmıyorsanız da tanıdığınız birisinin cep telefonunu da girerek bu kısmı da tamamlamış olursunuz.
Şuan Okuduğunuz Okul: Halihazırda okuduğunuz aktif okul bilgilerinizi girebilirsiniz.
Meslek Durumu: Seçenekler arasından çalışıyor, çalışmıyor veya emekli bölümlerinden birisini seçerek mesleki bilgilerinizi belirtmeniz yeterli olacaktır.
Annenizin Mesleği: Anneniz çalışıyorsa ne iş yaptığını bu kısımda belirtebilirsiniz. Bu seçeneği doldurmak zorunlu değildir, dilerseniz boş bırakabilirsiniz.
Konuştuğunuz Diller: Konuşabildiğiniz yabancı dilleri bu kısımda belirtiniz. (İngilizce, İspanyolca, Almanca gibi)
Çocuğunuz var mı? : Çocuğunuz veya çocuklarınız var ise çıkan seçenekler arasından ‘var’ sçeneğini seçerek çocuklarınızın ad ve yaş bilgilerini doldurmanız gerekmektedir. Şayet çocuğunuz yoksa da ‘yok’ seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.
Hobileriniz : Bu seçenekte, yapmaktan keyif aldığınız hobilerinizden bahsedebilirsiniz. (Örneğin; Bağlama çalmak, origami, yüzmek, resim yapmak, fotoğraf çekmek vb.)
En Beğendiğiniz 3 Film: Bu kutucuk kısmına beğenerek izlediğiniz ilk 3 film’i sırasıyla yazabilirsiniz. Belirli bir karakter sayısı ile sınırlandırılmadığı için üçten fazl da film adı yazabilirsiniz ama 3 tanesi makul bir sayı olacaktır.

Dinlediğiniz Müzik Türü Nedir?: Beğenerek dinlediğiniz müzik türlerinden bu alanda bahsedebilirsiniz. Enstrumantal, folk müzik, caz, pop, türkü vs.

Yurtdışında Nereleri Gördünüz? : Daha önce yurtdışına gitmişseniz gittiğiniz Ülke ve şehirleri burada belirtebilirsiniz. Ülke dışına çıkmayan yarışmacı adayları bu kısmı yurt dışına çıkmadım seçeneğini işaretleyerek devam edebilirler.
Daha Önce Bir Yarışma Proğramına Katıldınız mı?: Önceki yıllarda katıldığınız bir yarışma proğramı veya kanal olduysa bu kısımda belirtebilirsiniz. Katılmayan adaylar ise hayır şıkkını işaretleyerek bu kısmı geçebilirler.

Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?:
Bu seçeneği kendinizi nasıl tanımladığınız ile ilgili bilgiler girerek dolduruyorsunuz. Misal: Sıcakkanlı, sabırlı ve iyimser bir insanım

Kim Milyoner Olmak İster Soruları ve Ödül Şablonu

12. Soru : 1.000.000 TL ( En büyük miktarın bulunduğu son soruya da gelerek bunu da doğru cevapladığınız takdirde en büyük ödül olan 1 milyon lirayı kazanıyorsunuz.
11. Soru: 250.000 TL
10.Soru: 125.000 TL
9. Soru : 60.000 TL

8. Soru: 30.000 TL

7. Soru: 15.000 TL ( Bu soru baraj sorusudur ki vereceğiniz doğru cevap olduğu takdirde yukarıdaki soruları yanıtlayamadığınız halde dahi 15.000 TL’lik ödülle ayrılabilirsiniz.
6. Soru: 7500 TL
5. Soru: 5000 TL
4. Soru: 3000 TL
3. Soru : 2000 TL
2. Soru : 1000 TL( İlk baraj sorusudur ve bu soruyu doğru cevapladığınız takdirde ilerleyen sorularda yanlış cevap vermeniz durumunda yarışmadan1000 TL ödül ile ayrılıyorsunuz)
1. Soru: 500 TL

Kim Milyoner Olmak İster Yarışması Başvuru Sonuçlarını Nereden Görebiliriz?

Yarışmaya başvuru yapmamızın ardından başvuru sonuçları sabah gazetesinde ve belli başlı internet sitelerinde açıklandığını belirtmek isteriz. Bunun yanı sıra başvuru formunu doldurmamızın ardından 2-3 hafta boyunca cep telefonunuzu yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz. Zira olumlu olduğu takdirde yapılan geri dönüşler genellikle 2-3 haftalık bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Yarışma Proğramına Çağrılma Süreci Ne Zaman?

Mülakat kısımlarını da başarıyla tamamlamamızın ardından büyük ödüllü yarışmaya katılacağımız o önemli gün geliyor! Bundan önce hayalini kurupta gerçekleşmesini arzu ettiğiniz planlarınızı gerçeğe dönüştürmeye ramak kaldı.
Bu süreçte sizden mail aracılığı ile arkadaşınıza sorma joker hakkını kullanabilmeniz için 3 joker adayının ad-soyad, mesleki bilgileri ve telefon numaraları isteniyor. Çoğunlukla çekimleri hafta sonları yapılıyor ve çekimlere gitmeden önce yanınıza 2 adet kıyafet ile gelmeniz istenmekte. Bunun dışında stüdyoya gelecek olan yakınlarınızın da adlarını bildirmeniz gerekmektedir.

Başa dön tuşu