Sağlık

Lazer Epilasyon Nedir? Kimlere Uygulanır? Yararları ve Zararları Nelerdir?

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Güzelliğe giden yollardan biri de lazer epilasyon yaptırmaktan geçmektedir. Kimi zaman evde bile yapılabilecek olan bu işlem profesyonel ekipler tarafından yapıldığı takdirde daha başarılı ve umut verici sonuçların elde edildiğini görmemiz mümkündür. Lazer epilasyon adı altında sizlere sunmuş olduğumuz tüm detaylar ve tüm ayrıntılar ise son derece faydalı olacaktır. İlginizi çekebilecek olan bu içeriklerde lazer epilasyon yaptırmak adına her türlü bilgiyi bulabileceksiniz. Yüz, kol, bacak, boyun, sırt ve tüm vücut şeklinde yapılan ayrımlar neticesinde sizlerde istenmeyen tüylere son verebilirsiniz. Hem erkeklerin çoğu hem de bayanların çoğu kıllardan ve tüylerden çok hoşnut olmazlar. Dolayısı ile bu durum apaçık belli iken lazer epilasyon ayrıntılarına değinmek, sağlık ve moda konularını ele alırken bu konuyu da ele almamak olmazdı. Fayda görebilecek şekilde ve avantajlardan yararlanmanızı sağlayabilecek bir biçimde sizlerde etkisini hemen inceleyin ve fırsatları değerlendirin. Unutmayın ki; başarı sadece zaman ayrıldığında gerçek bir başarı gibi görünebilir ve sizleri mutlu edebilir.

Lazer Epilasyon ile Güzelliğinize Güzellik Katın !

Güzelik için epilasyon yeterli olabilecek bir kavramdır. Yaş grupları, kimlere lazer epilasyon yapılabileceği, fiyatları, seansları, en iyi firmalar, kullanıcı yorumları, cihazları, çeşitleri, yararları ve zararları olarak tüm konularını ele alarak sizlere en ince ayrıntısına kadar epilasyon hakkında detayları vereceğiz. Sizlerde bu sayfa üzerinden yine ilgili konularda merak ettiğiniz konular olması halinde bizlerle bağlantı kurarak tüm ayrıntılara sahip olabilirsiniz. Ayrıntılar ile birlikte başarı da sizlerle birlikte olacaktır. Sorularınıza ise merak etmeyin en kısa sürede dönüş yaparak uzman kadromuz sizleri bu konularda bilgilendirecektir. Sormaktan çekinmeyin, ilk adımı atmak için sorularınıza cevap arayın ve daha sonrasında ise bırakın siz kazanın!

Lazer Epilasyon Güvenli mi? Zararı Var mı?

Lazer epilasyon birçok hanımın ve erkeğin faydalandığı ve istenmeyen tüylerden sonsuza kadar kurtulabildikleri bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hanımlar ağda ve epilasyon gibi can yakan ve uzun süren işlemlerden sonsuza kadar kurtulabildikleri gibi defalarca da bu tüyler ile uğraşmak zorunda kalmıyorlar. Lazer epilasyon güvenli mi? Zararı var mı? Bu konu son derece merak edilen bir konudur. Lazer epilasyon hanımlara büyük kolaylıklar sağlayan bir yöntem olduğu kadar güvenilir de bir yöntemdir. Ancak direk cilde temas eden ışınlar ile yapıldığı için riskler de taşımıyor değil. Lazer epilasyon güvenli mi? Zararı var mı? Bu işlemleri yaptırmadan önce mutlaka profesyonel bir kurumdan hizmet almanız gerekiyor.

Lazer Epilasyonun Güvenilir Yanları

İstenmeyen tüylerinizden kurtulma noktasında lazer epilasyon yaptırmanın faydası çok , ancak zararı minimum derece gösterilen bir yöntem olan lazer epilasyon hanımların v beylerin istenmeyen tüylerinden çok kolay bir şekilde kurtulmasını sağlıyor. Lazer epilasyonu yalnızca hanımlar değil aynı zamanda beyler’de tercih ediyorlar. Göğüs kıl bölgesi ve kol altı gibi alanlarda çıkan tüylerden lazer yardımı ile kurtulmanız mümkün oluyor. Hanımlar daha çok tüm vücut geneline lazer epilasyonu rahatlıkla uygulayabiliyorlar. Birkaç seans sonrasında lazerin etkisi ile tüyler daha seyrek ve ince çıktığı için kıyafet seçimlerinde daha rahat davranabiliyorlar. Kullanılan lazer makinesinin bu noktada etkisi çok büyüktür. Makine ne kadar iyi olursa tene temas ettiğinde verdiği acı da o kadar az olacaktır. Lazer yalnızca kıl köklerine kadar indiği için ileride bir sorun yaşamanıza neden olmuyor.

Lazer Epilasyonun Yan Etkileri

Lazer epilasyon bazı yan etkiler gösterebilen bir tüy dökme yöntemdir. En önemli yan etkileri ten üzerinde kızarıklık şeklinde kendisini gösteriyor. Ancak bu geçici bir durumdur. Lazer epilasyon güvenli mi? Zararı var mı? Diye kafa karışıklığı yaşayan insanları caydıracak kadar ciddi bir yan etki değildir. Lazer epilasyonu kış aylarında yaptırdığınızda güneş lekesi gibi durumlara maruz kalmıyorsunuz. Yaz aylarında yaptırılması sakıncalı olan bir yöntemdir. Çünkü lazer tedavisi yaptırdığınız bölgelerin kesinlikle güneş görmemesi gerekiyor. Bunların dışında herhangi bir zararı yoktur.
Hangi Durumlarda Lazer Epilasyon Uygulanmaz

Gün geçtikçe daha da gelişmekte olan ve teknolojiyle de doğru orantılı ilerleyen lazer epilasyon jiletlerden, cımbızlardan normal epilasyondan ve ağda acısından kaçmak isteyenlerin tercihi. Ancak tüm tıbbi işlemler gibi güzellik sektöründe dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Öncelikle hangi durumlarda lazer epilasyon uygulanmaz bunu bilmeniz gerekir. Epilasyon işleminden geçecek olan cildin her anlamda sağlıklı olması gerekir. Ciltte akut bir iltihabi durum, mikrobik ve enfeksiyon gibi durumlar uçuk, siğil, sızıntı ve akıntılı bir egzama gibi rahatsızlıklar varsa bu tip ciltlere hiçbir durumda lazer epilasyon uygulanmaz.

Gittiğiniz güzellik merkezinde sorulan soruları öncelikle doğru cevaplamanız gerekir. Bu prosedür sizin sağlığınız için planlanmıştır. Bir sağlık durumunun olup olmadığı bu sorulara verdiğiniz cevaplarla incelenerek bulunur ve hem sizin hem de cildiniz için en uygun tedavi yöntemi araştırılıp uygulanır. Hangi durumlarda lazer epilasyon uygulanmaz sorusuna da net bir cevap bulunur.

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gereken Sağlık Problemleri

Hangi durumlarda lazer epilasyon uygulanmaz sorusunun net karşılığını bu başlık altında bulabilirsiniz.

• Lazer epilasyon yapılacak kişi ileri seviyede bir şeker hastasıysa
• Bu kişinin kalbinde pil varsa ya da kalp hastalıklarında risk taşıyorsa
• Kişi lazer epilasyona gitmeden önce güneşe ve güneş ışınlarına maruz kaldıysa
• Ateşli bir hastalığı varsa
• Lazer epilasyon yapılacak kişinin bağışıklık sistemi sağlam değilse
• Kişinin yüzünde belirgin bir cilt hastalığı varsa
• Lazer epilasyon uygulanacak bölgede iltihaplı sivilceler varsa
• Genellikle 12 yaşın üstündeki kişilere lazer uygulaması yapılması uygun görülür.
• Hamile bayanlara lazer epilasyon uygulamasının ilk 3 ayda yapılması uygun olmayabilir.
• Solaryumda cildi esmerleşmiş bay ve bayanlara da lazer epilasyon tedavisinin uygulanması risklidir.

Lazer Epilasyonda Uzman Seçimi

Hangi durumlarda lazer epilasyon uygulanmaz sorusu hakkında kısa bir bilgiye sahip oldunuz ancak daha sağlıklı ve net bilgiler almak için uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Bu hekime lazer epilasyon konusunda güvenip güvenemeyeceğinizi sorun. Tecrübesi hakkında kısa bir araştırma yapın. Lazer epilasyonun yapılacağı alanda hekim kadarda önemlidir. Hijyenik ve kaliteli malzemeler içermesi gerekmektedir. Merkezin bu konudaki başarı oranı da oldukça önemli bir husustur. Hekimin ve merkezinde sizin hakkınızda soru sormasını beklemeniz gerekir. Cildinizle ilgili konularda bilgiye sahip olmaları gerekir ki bu işlemin yan etkiye yol açmayacağını garanti etsinler.

Kaç Yaşından Sonra Lazer Epilasyon Yapılabilir?

Ergenlikten itibaren vücudumuz tüylenmeye başlar. Tüy problemi yaş gözetmeksizin ne yazık ki herkes için istenmeyen bir durumdur. Ağda ve jilet yöntemi ile tüylerden kurtulmak geçici ve acılı bir yöntem olduğu için lazer epilasyonun son dönemlerde tercih oranı artmaktadır. Lazer epilasyon sayesinde kısa zamanda kalıcı sonuçlar elde edilir. Estetik ve güzellik alanında uygulanan çoğu işlemin yaş sınırlaması vardır. Bu sebepten ötürü lazer epilasyonda yaş sınırlaması var mıdır? Kaç yaşından sonra lazer epilasyon yapılabilir? Konularını merak edenler cevapları yazımızdan öğrenebilir.

Lazer Epilasyon Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Lazer epilasyon tüy problemini yok etmek isteyen her yaşta kadın ve erkeklerde rahatlıkla uygulanabilir. Lazer epilasyon ışınlarının vücuda her hangi bir zararı olmaması bu işlem için bir sınırlama getirilmesine gerek duyulmamıştır. Ergenlik dönemine giren ve vücudundaki tüylenme evresini tamamlamış her birey lazer epilasyon yaptırabilir. Kaç yaşından sonra lazer epilasyon yapılabilir sorusuna ise uzmanlar genel açıdan 14-15 yaşından sonra tüylenme tamamlanmış olacağından bu yaşların epilasyon başlanması için uygun olduğu yönünde yaklaşımda bulunmaktadırlar. Kaç yaşından sonra lazer epilasyon yapılabilir şeklinde bir sınırlaması olmayan lazer epilasyonun mevsimsel olarak bir sınırlaması bulunmaktadır. Bu sınırlamanın sebebi tedavi süresince cildin güneş ışınlarına maruz kalmasının cilt üzerinde bir takım lekeler oluşturmasıdır. Lazer epilasyon seansları tüy oranına ve bölgesel olarak belirlenen seans sayısına göre tamamlanır. Bu yüzden tedaviye sonbahar aylarının başlangıcında başlanılması olası bir seans uzaması durumuna karşı ilkbahar mevsimine kadar tedavinin bitirilmesi açısından fayda sağlar.

Lazer epilasyonun uygulanmadığı durumlar

Lazer epilasyon zararsız bir işlem olduğu için yaş aralığı ve cinsiyet ayrımı yapmadan her insana uygulanabilir. Fakat lazer ışınları bazı sağlık durumlarında olası problem teşkil etmemesi için lazer epilasyon uygulanmaz. Bu sağlık sorunları ileri derecede şeker hastalarını ve kalbinde pil bulunan kişileri kapsar. Bu kişilere lazer epilasyon uygulanması kendi sağlıkları açısından son derece sakıncalıdır. Lazer epilasyon uygulaması yapılacak bölgede herhangi bir sivilce veya yara bulunması da geçici bir sür e olarak lazer epilasyon yapılmasını engeller. Cilt üzerinde bulunan bu tarz problemler geçtikten sonra lazer epilasyona başlamada herhangi bir sakınca yoktur

Lazer Epilasyon Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

İstenmeyen tüyler konusunda lazer epilasyon hem erkeklerin hem de kadınların başvurduğu en etkili bakım yöntemlerinden biridir. Lazer epilasyon sayesinde hem kadınların hem de erkeklerin yaz aylarında çok daha rahat ettikleri bilinen bir gerçektir. Ancak lazer epilasyon öncesinde bilinmesi gerekenler arasında son derece önemli detaylar bulunuyor. Lazer epilasyon her zaman büyük kolaylıklar sağlıyor olsa da dikkat edilmesi gereken durumlar var. Bunlardan en önemlisi de lazer epilasyonu yapacak olan kurum. Lazer yaptırmaya karar vermeden önce kurumun lisanslı ya da yasal olup olmadığına büyük önem vermeniz gerekiyor. Lazer direk cilde temas edeceği için her kurumda bu tarz işlemlerin yapılması uygun değildir.

Lazer Epilasyona Karar Vermeden Bilmeniz Gerekenler

Güvenilir bir lazer epilasyon merkezi bulduğunuzda işiniz daha kolay olacaktır. Lazer epilasyon öncesinde bilinmesi gerekenler arasında yer alan bir konuda tüy renginizdir. Eğer ki ten renginiz beyaz ve tüy renginiz sarı ise işlemden çok iyi sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü lazer makinesi yalnızca siyah tüyleri görüyor. Hatta siyah cildin üzerindeki siyah tüylere nazaran beyaz ten üzerindeki koyu renkli tüyleri daha rahat görüyor. Tüyleriniz sarı ise işlemden çok uzun bir süre sonra ancak sonuç alabilirsiniz. Lazer epilasyon öncesinde bilinmesi gerekenler konusunda dikkat etmediğiniz taktirde paranız ve zamanınız boşa gidebilir. Kararınızı verirken tüylerinizin durumuna göre lazer merkezi ile anlaşma yapmanızda fayda var.

Lazerin Etki Ettiği Bölgeler

Lazer epilasyon öncesinde bilinmesi gerekenler konusunda insanların uyarıldığı bir diğer konu ise özel bölgeye uygulanan işlem oluyor. Özel bölge sürekli olarak nemli ve ıslak bir alan olduğu için buradaki tüylerin %100 olarak bitmesi mümkün değil. En iyi epilasyon aletinde bile bu sonucu almak binde bir rastlanan bir durumdur. Bu yüzden özel bölgede tüy kalmasından rahatsız olmayacaksanız bu işlemi yaptırabilirsiniz. Bacak, göbek, omuz, kol, kol altı en iyi sonuç veren bölgelerdir. Bu bölgelerde 3. seansın sonunda gözle görülür bir sonuç almanız mümkün. Ancak her kadında ve her erkekte aynı oranda sonuç alınması mümkün değil. Kişinin hormonları ile de alakalı bir durum olduğu için lazer epilasyon kişiden kişiye değişen sonuçlar gösteriyor.

Lazer Epilasyon Sonrasında Bilinmesi Gerekenler

Tıbbi olarak ülkemizde sıklıkla tercih edilen bir yöntem olan lazer epilasyon, kalıcı çözümler üretebilmesi nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Lazer epilasyon temel olarak, ısı yoluyla vücut üzerindeki istenmeyen tüylerin yok edilmesi yöntemidir. Bu yöntem daha çok kalın ve koyu kıllar üzerinde etkilidir. Lazer epilasyonun uygulama öncesi kadar, uygulama sonrası kısmı da önemlidir. Özellikle lazer epilasyon sonrasında bilinmesi gerekenler ve uygulamanız gereken bazı işlemler vardır. Bunlara dikkat edilmediği takdirde lazer epilasyon yöntemi vücut üzerinde ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir.

Lazer Sonrası Güneş Işınları Oldukça Tehlikeli

Lazer epilasyon yapıldıktan sonra dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında ilk olarak, güneş ışınları geliyor. Güneş ışınları lazer epilasyon sonrasında çeşitli yan etkili meydana getirebiliyor. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırdıktan sonra 3-5 gün kadar aşırı güneşe maruz kalınmamalı. Aynı zamanda bu süre içerisinde solaryuma da girilmemelidir. Buna rağmen kişiler zorunlu olarak güneş ışınlarına maruz kalıyorsa, yüksek koruma faktörlü kremler kullanılabilir. Lazer epilasyondan duş almakta hiçbir sakınca yoktur. Ancak bu duşu da yine çok fazla sıcak su ile yapmamanız önerilir. Lazer sonrası aşırı sıcağa maruz kalmak her şekilde cilt için olumsuz etki yaratır. Bu açıdan lazer epilasyon sonrası ılık bir duş alabilirsiniz.

Lazer Sonrası Oluşan Cilt Kızarıklıkları

Lazer epilasyon sonrası cilt üzerinde birçok kızarıklık ve kabarma meydana geliyor. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında en önemli noktalardan birisi de bu kızarıklıklardır. Birçok kişi bu kızarıklıkların normal olmadığını düşünerek, uygun olmayan ve önerilmeyen çeşitli kremler kullanıyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki, lazer sonrasında cilt üzerinde oluşan kızarıklıklar son derece normal. Esasen bu kızarıklıklar kıl köklerinin tamamen yok edildiğini ve işlemin başarılı olduğunu gösterir. Bu kızarıklıklar ve kabarıklıklar kısa bir süre içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Cildi Tahriş Eden Uygulamalardan Kaçının

Lazer epilasyon sonrasında cilt üzerinde tahriş yaratacak her türlü işlem sakıncalı görülür. Lazer epilasyon sonrası bilinmesi gerekenler arasında; peeling ve kese gibi yöntemlerin cilt üzerinde olumsuz etki yaratacağıdır. Bu nedenle lazer epilasyon sonrasında belirli bir süre bu uygulamalardan kaçınmak gerekiyor.

Lazer Epilasyonda Başarıyı Etkileyen Faktörler

Artık kadınlar kıl, tüy problemlerine saatlerce zaman ayırmak istemiyor ve lazer epilasyon gibi alternatif ve uzun süreli çözümler arıyor. Lazer epilasyonda amaç kıl köklerini lazer ışığıyla yakmaktır. Bir uzman lazer cihazı ile cildinize lazer enerjisini gönderir. Kıl köklerine ulaşan lazer köklerin içine hücum eder ve kökler kıl uzatma işlevini yitirir. Lazer epilasyon bilinenin aksine sadece kadınlarda değil erkeklerde de kullanılır. Bireylerin ten renklerine, kıl renklerine ve köklerine bakılarak seans sayısı belirlenir. Bu seanslara eksiksiz gidildiğinde tekrar tüylenme kesin olmasa da bir daha yaşanmaz. Peki, bu başarıyı arttıran faktörler nelerdir?

Lazer epilasyon yapılacak bölgedeki kıllar koyu renkte ise ve kalınsa epilasyondan elde edilen sonuç daha iyidir. Kıl kalın olduğunda lazer enerjisini daha iyi tutar ve lazer ışığı kıl köküne daha çok zarar verebilir.
Lazer ışığının bir ısısı vardır. Bu ısı çok yüksek olduğunda cildi yakabilir, çok az olduğunda kıl köklerine etki etmez. Yani bu ısı cildi yakmayacak kadar az, kıl kökünü tahrip edecek kadar çok olmalıdır.
Lazer tabancasıyla ışık cilde atılır. Bu atımın sıklığı cilde ve kıla göre ayarlanmalıdır.
Beyaz tüylere lazer etki etmez.
Lazerden önce soğutma yapan cihazlar vardır. Bu cihazlarda soğuğu iyi ayarlamak yapılan lazer uygulamasının etkili derecede yapılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda lazer epilasyon işleminden sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonu azaltır.
Lazer epilasyon yaptıracağınız bölgeye göre işlem başarısı değişir. Yüz ve kollarda başarı oranı düşük; koltuk altı, genital bölge ve bacaklar başarı oranı yüksek bölgelerdir. Sırt ve göğüs bölgesi de lazer epilasyon da başarı için problemli yerlerdendir.
Bireyin genetik yapısı da bu başarıyı değiştiren etmenlerdendir.
Lazer epilasyon yapılacak kliniğin kullandığı cihazlar, uygulamayı yapan uzmanın bilgisi de başarıyı etkiler.
Bazı uzmanların görüşlerine göre her bölgeye aynı cihaz kullanılmamalıdır. Her bölge de işe yarayan cihazların farklılık gösterdiğini düşünen bu uzmanlar, lazer epilasyon merkezlerinde cihaz çeşitliliğinin olması gerektiğini savunurlar.
Seans aralarında ve lazer işlemi tamamen bittikten sonra vücudunuza bakım yapmanız hem cildiniz için hem de yapılan işlemin kalıcılığı için önemli bir faktördür.
Kılın yapısına, rengine ve ten rengine bağlı olarak başarı sağlanacak seans sayısı farklılık gösterir. En doğru seans sayısı uygulandığında başarıya ulaşma ihtimali artacaktır.

Karbondioksit Lazer Epilasyon Nedir?

CO2 lazeri, daha hafif kayar ve kolajeni küçültmenin Fraxel lazerinden farklı bir yolu vardır. Bu nedenle genellikle derin kırışıklıklar, sivilce izleri, üst çizgi çizgileri ve göz çevresindeki krep için daha iyi bir sonuç verir. CO2, orta ila derin kırışıklıklar / güneş hasarı veya orta ila şiddetli akne skarlaması ile 40-70 yaşlarına kadar olan hastalar için en iyisidir. Aynı zamanda, uygun ayarlarla bir uzman tarafından gerçekleştirildiğinde, kaşıntılı gözkapağı ve boyun derisi üzerinde de iyi çalışır. Fakat CO2 daha derine inebildiğinden, Fraxel’den daha “kesinti” var. Normal faaliyetlerinizden bir süre alamazsanız, yüzdeki CO2 lazeri sizin için doğru seçim değildir. Bazı yüz yüzeyi alanları kapalı tutulabilir ve iyi olabilir. Fraxel Restore, erken kırışıklıklar veya hafif ila mod akne skarlaması olan genç hastalar (yaklaşık 30-50 yaş) için veya işten / çocuğa CO2 tedavisi için hiç vakit ayıramayanlar için en iyisidir.

Kesirli CO2 lazeri nasıl çalışır?

Kesirli CO2 lazer, CO2 lazer ışını ve fraksiyonlarını alır veya bu ışını binlerce minik küçük ışık şaftına pikselleşleştirir. Bu ışık ufak şaftları derinin derinliklerine nüfuz eder. Cilt daha sonra eski güneş hasarlı cildi dışarı iterek ve yeni cilt ile değiştirerek bu küçük şaft onarır. “Teminatlı” ısı hasarı da var olan kollajeni küçültmeye yardımcı olur.

Bu ofisimiz için prototip bir muamele. Diğer ofisler farklı olacak, bu nedenle aynı şeyi varsaymamakla birlikte sormaya özen gösterin! Tedavinizden 1.5 saat önce gelmeniz gerekir. Siz veya bir teknisyen tedavi alanını temizleyecek ve tedavi edilecek bölgeye uyuşturucu bir krem uygulayacaktır. Ayrıca hastalarımız, rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olan anti-inflamatuar Toradal’ı kullanıyor. Sonra uyuşturucu krem sürülürken, dinlenip okur ve müzik dinlersin.

Sonuçları ne zaman görülür?

Kesirli CO2 lazerin özelleştirilebileceğini unutmayın. Tedaviler, iyileşme ve duruş süresi daha derin, daha az iyileşme süresi olan sığ olabilir. Tedavi ne kadar derin olursa, sonuç o kadar iyi olur. Ancak bazı hastalar derin olmayan iki tedaviye sahip olmayı tercih ederler ve bu nedenle çok fazla kesinti yapmayı önleyebilirler.

Hemen sonuçlar göreceksiniz, ancak 3-6 ay boyunca tam sonuçları göremeyeceksiniz. Cildiniz iyileştikten sonra, 3-14 gün sürebilir; cildiniz hafifçe pembe olabildiğinde, 4-6 hafta sonra periyodunuz belli olur. Bu dönemde cildiniz daha pürüzsüz ve pürüzsüz görünecektir. Renk normale döndükçe, daha az çizgi, daha az lekelenme ve daha fazla parlaklık görürsünüz.
IPL ile Lazer Epilasyon Arasındaki Farklar
IPL tedavi yönteminde kullanılan etkili makine lazer ile benzer niteliktedir. IPL makinesi uygulanan dokunun çevresine de yayılarak tedavi ederken, lazer doğrusal bir şekilde etki eder. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar dikkate alındığında hedef alınan bölgeler arasında farklılık mevcuttur. Lazer ışığının etkisi, kıl kökünü hedef alabilir, damar içindeki hemoglobini hedef alabilir veya ciltteki melanin dokusunu hedef alabilir. IPL sisteminde ise uygulanan noktadan dalgasal şekilde yayılan ışın ile birlikte tüm kromoforları hedef alan yapıdadır. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar arasında uygulanan bölge farkı varken sonuç itibariyle de IPL sisteminin yan etkilerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Saçılma özelliği nedeniyle lazer ışınlarının yanında daha zararlı olduğu söylenir.

IPL Sisteminin Kullanıldığı Tedavi Durumları

IPL sistemi lazere göre daha yüksek enerjide atışlar yapabilir. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar dalga boyunda da kendini gösterir. Lazerde tek bir dalga boyu kullanırken IPL sisteminde farklı düzeylerde dalga boyları kullanılır. IPL sisteminde atım süreleri, atım gücü ve atım sayıları uygulayan kişi tarafından belirlenir. IPL cihazı ayarlanabilen özelliği nedeniyle pek çok cilt problemlerinde de rahatlıkla kullanılır.

Akne, cilt yenileme, leke, kırışıklık gibi tedavilerde kullanılabildiği gibi epilasyon, çatlak gibi tedaviler için de tercih edilen bir yöntemdir. Cilt ile ilgili problemlerde tanıyı koymak ve IPL uygulaması yapabilmek için dermatolojik bilgi gerekir. Bu nedenle cilt tedavileri için dermatologlar gözetiminde kullanılması önerilir. IPL ile lazer epilasyon arasındaki farklar hassaslık konusunda da kendini hissettirir. IPL cilt tedavilerinde ön planda olduğundan kullanılırken daha hassas ve yan etkileri düşünülerek bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır.

IPL Tedavisinde Rastlanan Yan Etkiler

Epilasyon tedavisi kapsamında lazer tedavisi ile hemen hemen aynı yan etkileri gösterir. Ve bu yan etkilerin görülme olasılığı vücudun hassaslığı ile doğru orantılıdır. Ciltte kızarıklık, kahverengi leke, kıl kökü iltihaplanması, su toplaması, yanık izleri gibi etkileri mevcuttur. Bu şekilde görülen yan etkileri nedeniyle doktor olmayan kişiler tarafından cihazların kullanımı tehlikelidir. Kullanıldığı takdirde kalıcı yanıklara ve ciltteki benler dikkate alınmadığında kanser oluşumunda rol oynayabilir. Estetiysen IPL cihaz kullanımlarında yeterli teknik bilgileri yoktur. Ciltte bulunan benlerin iyi huylu ya da kötü huylu olduklarını

NDYAG Lazer Epilasyon Faydaları

İstenmeyen kıllardan kurtulmak için başvurulan en etkili yöntemlerden biri olan lazer epilasyonun uygulanma şekline göre ve kullanılan cihazlara göre farklı çeşitleri vardır. Her türünde lazer cihazı kullanılır fakat cihazın adına ve işlevine göre uygulama şekli değişir. NDYAG Lazer Epilasyon da lazer çeşitlerinden biridir. Bu epilasyon türünde kıl köklerine etki eden atışlar yapılır ve kıl kökleri tahribata uğratılır.

NDYAG Lazer Epilasyon faydaları nedir?

NDYAG epilasyon türü koyu tenli kişilere uygulanır. Koyu ten rengine sahip kadınlara uygulanır, başarılı olur ve uzun dalga boylarında işlem yapıldığından kıl köklerini yakar.

NDYAG Lazer Epilasyonun Ne Gibi Etkileri Vardır?

NDYAG Lazer Epilasyon faydaları koyu tenli kadınlarda işe yarayan bu lazer türü güzellik merkezlerinin çoğunda kullanılan bir cihazdır. Özellikleri itibarıyla diğer cihazlara oranla avantajlı olduğu noktalar vardır ve kıl köklerini yakmada etkilidir. Bu cihaz, 1064 nm dalga boyuna sahiptir, cilt alt bölgesine derinlemesine inerek kıl köklerini yakma konusunda oldukça etkilidir. Yanan kıl kökleri bir daha çıkmamak üzere yok olurlar.

NDYAG Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

NDYAG Lazer Epilasyon faydaları bu cihazla uygulama yapıldığında çok az ağrı duyarsınız, diğer cihazlara göre ağrı verme oranı azdır. Vücudun her bölgesinde kullanılabilir. Genital bölge, yüz, kol, sırt, göğüs, bacak ve koltuk altı bölgelerine güvenle uygulanabilir. NDYAG lazer cihazıyla yapılan epilasyonda yanık oluşma ihtimali sıfırdır. İşlemin yapılmasının ardından günlük hayatınıza dönebilirsiniz. Seans aralıkları ortalama 2 ay gibi bir süre olmalıdır. 2 ay arayla uygulanan seanslar sonrasında 4 ile 6 seans sonra tüyler tamamen yok olur.

NDYAG Lazer Epilasyon faydaları dışında dikkat isteyen noktalar vardır. Epilasyon öncesinde güneşte kalmamak ve bronz bir tene sahip olmamak gerekir. Bronz tene uygulanan lazer sonucunda ciltte yanıklar oluşabilir, bu yanıklar geri dönüşü olmayan lekelere yol açabilir. Epilasyon öncesi kıllar jilet veya benzeri malzemelerle tamamen dipten alınmamalıdır. Biraz yüzeyden alınmalıdır ki cihaz tüyleri görebilsin. Kılların görünmez halde olması işlemin başarı oranını düşürür. Açık tenli kadınlar için NDYAG lazer epilasyon cihazı uygun değildir, beyaz ten üzerinde yanık oluşma riski çok daha yüksektir.

Diot Lazer Epilasyon Nedir Ve Kimlere Uygulanır


Ütüleme tekniği de denilen Diode Epilasyon son yıllarda hem konforu hem de acısız ve ağrısız olması sebebi ile en çok tercih edilen epilasyon yöntemlerinden bir tanesidir. Hava soğutmalı sistemi ve kontakt sistemi olmak üzere iki ayrı tipi bulunan Diot Lazer Epilasyon sistemi lazer ışığını dalga boyunda kullanarak hem kalın hem de ince tüm kıllarda büyük bir kolaylık sağlar.

Diode Lazer Epilasyon Hem Konforlu Hem Acısız

Şimdiye kadar uygulanan diğer epilasyon türlerine göre son derece ağrısız ve acısız olan bu işlem uygulama bölgesine masaj yolu ile yapılıyor ve son derece rahat bir şekilde istenmeyen kıllardan kurtulmasını sağlıyor. Kadın ve erkek fark etmeden vücudumuzdaki tüm bölgelerde rahat bir şekilde kullanabileceğimiz bu teknik ile sık atışlar yapılarak hızlı bir şekilde kılların yok edilmesi sağlanıyor.

Diot Lazer Epilasyon Hangi Bölgelerde Etkilidir?

Vücudumuzda en hassas bölgelerimizden biri olan genital bölgede dahil olmak üzere kol, bacak, göbek çevresi, yüz, çene, sırt dahil olmak üzere istediğimiz her bölgede rahat bir şekilde kullanacağımız oldukça etkili bir sistemdir. Sık atışlar yapılarak uygulama yapılan bölge yavaş yavaş ısıtılıyor ve masaj da yapılarak ütüleme ile kılların çok kolay ve hızlı bir şekilde yok edilmesi sağlanıyor. Aynı zamanda diğer epilasyon sistemlerine göre daha derine inerek atış yapabildiği için daha etkili sonuçlar alınması sağlanıyor. Diot Lazer Epilasyon tekniğinde hem koyu hem de açık renkli kıllarda başarı sağlanırken en zor işlem yapılabilen esmer ciltlerde de ağrısız bir şekilde tüylerden arınıyor.

Diot Lazer Epilasyon Kimlere Uygulanır

Hemen hemen her yaşta kadın erkek herkese rahat bir şekilde uygulanan Diot lazer epilasyon yaptırmadan mutlaka konusunda uzman bir kişi tarafından uygulama yapılacak bölgelerin incelenmesi gerekir. Bunun dışında hamilelerde, hamilelik riski bulunan kişilerde, hormonal bozukluk yaşayanlar, cilt kanseri geçirmiş olanlar ve cilt üzerinde aktif lezyon bulunan kişilerde işlemin uygulanmaması önerilir. Ayrıca güneş yada solaryum ile bronzlaşmış olan kişilerin de bekleme yapması ve kendi normal cilt rengine dönene kadar Diot lazer epilasyon yaptırmaması önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu