Genel

LED Aydınlatmanın Avantajları

LED aydınlatma, enerji tasarrufu sağlayarak, daha verimli bir ışıklandırma sağlayan, çevre dostu bir teknolojidir. Yaşam alanlarında rahat, huzurlu ve şık bir atmosfer oluşturmak için doğru aydınlatma türünü seçmek çok önemlidir. Tasarruf, sürdürülebilirlik ve çok çeşitli stil ve renkler sundukları için LED aydınlatma sistemleri (led lambalar, armatürler, aplikler v.b) mükemmel bir seçenektir. Led aydınlatma çeşitleri ve modelleri arasından size en uygun olan led ürünlerini Valens.com.tr üzerinden tercih ederek şık ve zarif mekanlar oluşturabilir, yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

LED Aydınlatmanın Avantajları

LED aydınlatmanın avantajları ve faydaları sayesinde dünyanın birçok yerinde insanlar artık bu ürünleri tercih etmekteler. Led şeritler, duvar aplikleri, led tavan lambaları, armatürler, led projektörler gibi farklı led aydınlatma ürünleri hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda oldukça verimli çözümler sunar.

LED aydınlatma giderek daha popüler hale geliyor. İnsanlar halojen ampullerini ve lambalarını LED lambalarla değiştirmeyi tercih ediyor. Elbette bu durum LED aydınlatmanın sağladığı birçok avantajdan kaynaklanıyır. Peki nedir bu avantajlar? Gelin beraber inceleyelim:

LED lambalar Enerji Tasarrufu Sağlar

LED lambalar, ampullere ve halojen lambalara göre %80 ila %90 daha az enerji tüketir. LED ampullerin filamanları yoktur, ancak ışık yayan diyotları vardır, LED’ler, içinden elektrik akımı geçtiğinde ışık yayan yarı iletken elektronik bileşenlerdir. Halojen ampullerle enerji farkı çok fazladır, halojen ampulün maliyetinin %15’i kadardır, bir LED ampul aynı ışığı verir. Biraz daha pahalı olmalarına rağmen, enerji tasarrufu nedeniyle karşılığını verirler.

LED Ampuller Uzun Ömürlü ve Ekonomiktir

Halojen lambalarla karşılaştırıldığında, LED’ler enerji açısından çok daha verimli ve aynı zamanda ekonomiktir, ancak ilk başta maliyet daha yüksek görünebilir. Öte yandan, bir halojenin kullanım ömrü yaklaşık 2.000 saat iken, LED’lerin ömrü 20.000 – 50.000 saat arası olabilmektedir. Bu kıyaslamayla bir led ampul, akkor ve halojen lambalara göre en az 10 kat daha uzun süre kullanılabilir. Elektrik faturanızı düşürmek ve ekonomik açıdan kazançlı çıkmak için led aydınlatma ürünleri oldukça akıllı bir seçenek olmaktadır.

Kurulum ve Montajı Pratik ve Kolaydır

LED duvar aplikleri, tavan lambaları, led spotlar, led şeritler ve led ampul gibi tüm aydınlatma ürünlerinin montajı kolaydır. Aynı şekilde LED ışıklar, uzaktan çalıştırma (uzaktan kumanda) yoluyla ışık şiddeti kontrolü imkanı sunar. Işığın sıcaklığını değiştirmeye izin veren entegre bir regülatör bulunur. Böylece ışık ayarı yaparak iç mekanlarda farklı atmosferler oluşturabilirsiniz.

Çevreye ve İnsan Sağlığına Zarar Vermez

LED ışık sistemleri (lambalar, armatürler, aplikler, projektörler v.b) aynı zamanda ekolojiktir, çünkü cıva veya sağlığımıza ve çevreye zararlı gazlar içermediklerinden çevreyi kirletmezler.

Soket Tipine Göre Led Ampul Çeşitleri

LED ampuller, katı hal aydınlatma kullanan cihazlardır, bu nedenle daha az ısınma ve daha yüksek enerji verimliliği sağlar. Soket türüne göre led ampuller şu şekilde sınıflandırılır:

E27 ampuller : Geniş uygulama alanları nedeniyle en yaygın ampullerdir, birçok güçte, şekilde, tasarımda ve açılma açısında bulunurlar, evlerde yaygın olarak kullanılırlar.
E14 ampuller : E27’ye çok benzerler, farkları soket çaplarında (14 mm) ve E27 ampullerden (27 mm) daha küçük olmalarıdır. Model çeşitliliği göz önüne alındığında evlerde kullanımı yaygındır.
GU10 ampuller : Bunlar, geleneksel halojen ampullerin veya lumbozların yerine yaygın olarak kullanılan ampullerdir.
MR16/GU5.3 ampul : Ayrıca geleneksel halojen ampullerin mükemmel bir alternatifidirler, iki pin ile farklılık gösterirler, 12V doğru akımda ve bazı durumlarda 220V alternatif akımda çalışırlar.
G23/G24 ampuller : Bu tip priz kullanan enerji tasarruflu ampulleri değiştirmek için daha iyi bir seçenektir.
R7S ampuller : Lineer, düz olarak bilinen, birçok iç mekan apliklerinde ve ayrıca farklı güçlerdeki projektörlerde kullanılan lambalardır, temel olarak güçleri ve uzunlukları (78, 118, 138, 189 milimetre) birbirlerinden farklılık gösterirler.
G9 ampuller : Şu anda yaygın olarak küçük duvar lambalarında kullanılmaktadır, LED’li modeller çoğunlukla 220V alternatif akımda çalışmaktadır.
G4 ampuller : Konut armatürlerinde kullanılan, normalde 12 volt doğru veya duruma göre alternatif akımla çalışan, birbirinden 4 mm ayrılmış iki pimli küçük lambalardır.
AR111 ampuller : Spot ışıklarında ve projektörlerde çok yaygın olan 111mm çapındaki lambalardır, bazılarında güç kaynağı muhafaza içinde, bazılarında ise harici olarak bulunur.
G12 ampuller : Spot ışıklarında kullanılan, birbirinden 12 milimetre ayrılmış iki düz pime sahip, 220 volt alternatif akımla doğrudan çalışan lambalardır.

LED Aydınlatma Ürünlerini En Uygun Fiyatlarla Satın Alın!

LED aydınlatma ürünleri alanında Türkiye’nin önde gelen üretici ve tedarikçi firmalarından olan Valens Aydınlatma üzerinden en uygun fiyatlarla toptan ve perakende olarak dilediğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu