Rehber

Mercek Bulmaca Cevabı Nedir?

Bulmacada Mercek Nedir? sorusu, gazete ve dergilerin bulmaca eklerinde sıkça karşıma çıkmakta. Sıkı bulmaca hayranları için kolay bir soru olsa da, yeni başlayanlar için mercek bulmaca cevabı zor olabiliyor.

Bulmacada Mercek Cevapları

  • Mercek Bulmaca 3 Harfli Cevabı: LUP
  • Mercek Bulmaca 4 Harfli Cevabı: Lens
  • Mercek Bulmaca 5 Harfli Cevabı: Adese
  • Mercek Bulmaca 7 Harfli Cevabı: Büyüteç
  • Mercek Bulmaca 9 Harfli Cevabı: Mikroskop

Mercek Nedir?

Mercek; cam ve plastik gibi malzemelerden imal edilen, ışığı kırarak birbirine daha yakın ya da uzak hale getiren saydam cisim veya lense denir.

Mercek Ne İşe Yarar?

Mercek, kullanıldığı yere ve alana göre farklı işlere yarayan bir cisimdir. Işığı tek bir noktada toplayan mercekler, gözlük camında, lenslerde, mikroskop, teleskop ve dürbün gibi farklı aletlerde kullanılmaktadır. Uzağı yakınlaştıran ya da yakındaki görüntüyü uzaktaymış gibi gösteren mercekler vardır.

Yakın ve uzak görme kusuru olanlar için özel üretilen mercekler gözlüklerde kullanılarak daha kaliteli görme imkanı sağlar. Askeriyede dürbün gibi cihazlarla stratejik açıdan önemli işlere yarar. Astronomi ve uzay bilimlerinde de teleskop gibi cihazlarda önemli fonksiyonlara sahiptir.

Günümüzde ileri bir seviyede olan TIP biliminin gelişiminde de mercekler büyük öneme sahiptir. Mikroskop cihazında kullanılan mercekler sayesinde, virüs, bakteri ve mikropların teşhis ve tedavisi mümkün hale gelmiştir.

Mercek Türleri

Mercekler 2’ye ayrılır. Iraksak Mercek (Kalın Kenarlı) – Yakınsak Mercek (İnce Kenarlı). Iraksak Mercekler ışığı uzaklaştırarak, görüntüyü daha uzaktan görmemizi sağlar. Yakınsak Mercekler ise, ışığı yakınlaştırır ve nesneleri daha yakından görmemize yarar.

Merceği İlk Kim Buldu?

İnsanlar tarafından yapılan ilk mercek Asurlular dönemindeki kentlerden birisi olan Nimrud’da bulunmuştur. Ateş yakmak amacıyla ilk merceklerin kullanıldığı düşünülmektedir.

Diğer Mercek Bulmaca Çözümleri

  • Fizik Mercek Bulmaca sorusunun cevabı: ADESE
  • Mercek Sistemi Bulmaca sorusunun cevabı: OKÜLER
  • Mercek Adese Bulmaca sorusunun cevabı: MERCEK, KOVUCUK, LUP
  • Mercek Türü Bulmaca Cevabı. Yakınsak, Iraksak

KariyerHaber.Net olarak; bulmaca çözmekten keyif alanlar için bugün bulmacada mercek sorusunun cevabını verdik. Bulmaca yanıtları bölümümüzde, çengel ve kare bulmaca soruları ve cevapları hakkında tüm merak ettiklerinize ulaşabilirsiniz.

Bulmacada sorulan bilgiler dışında, nedir? tanımı, ne anlama gelir? eş anlamlısı, zıt anlamlısı, simgesi, filmler, kitap önerileri, halk dilinde ne anlama gelir? gibi farklı başlıklar altında ek bilgileri de bulabilirsiniz. Posta gazetesi, Habertürk, Hürriyet ve diğer platformlarda sorulan günlük bulmacalar, resimli çengel, kare ve halka bulmacaların çözümleri için sitemizi takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu