Sağlık

Ruh Sağlığı Hakkında Kısa Bir Bilgi

Zihinsel sağlık geniş kapsamlıdır ve düşüncelerimiz, onların eyleme dönüşmesi ve günlük yaşamlarımıza nasıl devam ettiğimiz gibi yönleri içerir. Sonuç olarak, zihinsel sağlığımız diğer insanlarla nasıl başa çıktığımızda, stresle nasıl başa çıktığımızda ve seçim yaparken nasıl ilerlediğimizde önemli bir rol oynar. Ruh sağlığı sorunlarını görmezden gelmek, kronik depresyon gibi durumlara yol açabilir ve hatta kurumsallaşmayı gerektirebilir.

Ruh sağlığı alanındaki uzmanlar, yaş, cinsiyet, etnik köken vb. Faktörlere bakılmaksızın herhangi birinin başına ruhsal hastalıkların / bozuklukların gelebileceği görüşündedir. Birleşik Krallık’ta her yıl 250.000’den fazla kişi hastaneye yatırılmaktadır. 4.000 kişiden biri intihar ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 55 milyondan fazla insan zihinsel rahatsızlıklardan muzdarip ve bu, tüm yetişkin nüfusunun dörtte birinden fazlası. ‘Gelişmiş’ dünyanın çoğu yerinde, zihinsel koşullar yetişkin engelliliğin önde gelen nedenini oluşturmaktadır (15 ile 44 yaşları arasında). Bütün bu insanlar farklı geçmişlerden geliyor.

Yaygın Ruh Sağlığı Sorunları:

Ruhsal durumların çoğu anksiyete bozuklukları, duygudurum bozuklukları ve şizofreni bozuklukları altında sınıflandırılabilir.

Anksiyeteyle İlgili : En yaygın olarak ortaya çıkan zihinsel sağlık sorunlarını açıklarlar ve bu, kişinin ciddi anksiyete veya belirli durumlar ve / veya nesnelerle bağlantılı korkulardan muzdarip olduğu yerdir. Örnekler arasında tüm fobiler, travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk ve panik bozukluğu yer alır.
Ruh Haliyle İlgili : Duygudurumla ilgili sorunları olan kişiler genellikle depresyon ve / veya açıklanamayan sevinçten şikayet ederler. Örnekler arasında hafif kronik depresyon, majör depresyon, bipolar bozukluk ve mevsimsel afektif bozukluk yer alır.
Şizofreni İle İlgili : Şizofreni ilk olarak tek bir durum olarak görülse de, şu anda ilişkili olan bir grup hastalık olarak incelenmektedir. Şizofreni semptomlarının başlangıcı genellikle 15 ila 25 yaşları arasında ortaya çıkar ve hasta, parçalanmış ve / veya çarpık düşünme ile birleşen bilgiyi işlemede sorunlar yaşayabilir.

Ruh Sağlığı Bozukluklarına Ne Sebep Olur?

Ruh sağlığı bozukluklarının nedenlerine bakıldığında, birincil faktörler psikolojik, çevresel ve biyolojik yönlerden oluşur. Bunlar, bir kişinin genetik mizacını, diğer hastalıkların / rahatsızlıkların varlığını, bireysel özellikleri, kişinin yaşadığı mahalleyi, yaşam tarzını, ilişkileri, hayatı değiştiren bir durumdan geçmeyi vb. İçerebilir. Uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı da bir faktör olabilir.

Aranacak Belirtiler:

Ruh sağlığı sorunlarının belirtileri, sorunların kendisi kadar çeşitli olabilir. Ayrıca, bu semptomları erken aşamalarda tespit etmek, özellikle telaffuz edilmiyorsa zor olabilir. Kendini yalnız hissetmek, toplumdan uzaklaşmak ve geçmişte ilginç olan faaliyetlerle zaman geçirmek istememek, bir dizi soruna işaret edebilir. Yükselen öfke ve sinirlilik de bir sorunun belirtileri olabilir. Belirli problemler söz konusu olduğunda, semptomlar oldukça spesifik olabilir, ancak bir durumdaki tüm hastaların aynı semptomları göstermesi gerekli değildir.

Tedavi:

Akıl sağlığı bozukluklarının tedavisi, ilaç kullanımı, psikoterapi ve alternatif tedavileri içerebilir. Antidepresanlar genellikle depresyonu tedavi etmek için kullanılır ve şizofreni bozukluklarının tedavisi genellikle antipsikotiklerin kullanılmasını gerektirir. Psikoterapi, aile terapisi, sistematik terapi veya bilişsel davranışçı terapi gibi çeşitli terapilerin uygulanmasını içerebilir. Meditasyon, müzik terapisi, hayvan terapisi gibi alternatif terapiler de yardımcı olabilir.

Fiziksel olarak formda kalmanın ve zihinsel sağlığınızı görmezden gelmenin hayatınızda önemli sorunlara yol açabileceğini anlayın. Genel refahınız için, sadece fiziksel olarak değil, zihinsel olarak da her zaman yenilenmiş ve enerjik kalmanız önemlidir. Ayrıca, bir problemin başlangıcında profesyonel yardım almakta tereddüt etmediğinizden emin olun ve bunun nedeni, erken aşamalarda akıl sağlığı problemlerini ele almanın çok daha kolay olmasıdır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu