Sağlık

Sabah Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısıyla Uyanmak!

sabahleyin baş ağrısı ile uyanmak

Sabah Baş Ağrısı Neden Olur?

Sabahları baş ağrısı ile uyanmak ne anlama gelir? Sabah uyanınca baş ağrısı neden olur? Sabah uyandınız ve başınız ağrıyor. Bunu neye yorabilirsiniz. Mesela bir önceki geceniz kötü geçmiş olabilir. Ya da birazcık alkolü fazla kaçırmış olabilirsiniz. Ya da bir gün önce çok stresli şeyler yaşamışsınız ve huzursuz bir uykunun ardından baş ağrısıyla uyanmış olabilirsiniz.

Mevsimsel ve hava sıcaklığıyla alakalı nedenlerde olabilir. Bu saydıklarımız elbette basit nedenler ve genelde geçici baş ağrıları olmaktadır. Fakat sürekli sabah baş ağrısı yaşıyorsanız burada daha farklı nedenler aramak gereklidir. Sabah baş ağrısı nedenleri. Sabah baş ağrısı ile uyanmak.

Uyanınca Baş Ağrısı Niye Olur?

Sabah baş ağrısı nedenlerini birazcık uzatabiliriz. Sabah baş ağrısı tansiyona bağlı baş ağrıları genelde ileri yaşlardaki kişilerin sıkıntısıdır. Az su içenlerin de yorgunluk ve baş ağrısı yaşayabildiğini unutmayalım. Kullanılan bazı ilaçların ve ağrı kesicilerin etkisiyle de baş ağrısı yaşanabilir.

Fakat burada en temel neden stres olmaktadır. Aslında stres çağımızın hastalığıdır. Stres ve olumsuz düşünceler sabah baş ağrısı nedeni olabilir. Bilimsel araştırmalar da bunun doğru olabileceğini kanıtlamaktadır.

Sabah Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Sabahları Baş Ağrısının Tedavisi!

Baş ağrısıyla uyanıyorum ne yapmalıyım? Sabah yaşanılan baş ağrısının çözümü nedir? Baş ağrısı deyince insanların aklına hemen ağrı kesici gelir. Bu yöntem kısa süreli ağrıyı geçirebilir. Ama bağışıklık sistemi bakımından düşünecek olursak belli bir süre sonra ağrı kesici fayda etmemeye başlıyor. Ya da önceden bir ağrı kesici ile geçen baş ağrısı 2 -3 ağrı kesici almanıza rağmen geçmiyor. Peki ne yapmak lazım?

Uyanınca başım ağrıyor ne yapmalıyım? Diye soran kişi cevabı da kendinde bulmalı aslında. Hayatındaki olumsuz düşünceleri ve kaygıları bir kenara bırakabilmeli. Sürekli negatif düşünce ve stresli bir yaşam sonucunda vücut ve beyin tepkisini ağrılar ile ortaya koyuyor. Pozitif düşünmek ve sevdiğiniz işlerle uğraşmak size iyi gelecektir. Beraber vakit geçirmekten hoşlandığınız insanlara zaman ayırın.

Alkol ve sigarayı bırakırsanız baş ağrısı da büyük oranda geçecektir. En azından daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bol bol su için. Yazın genelde su içilir.  Fakat kış günleri bazı insanların aklına bile su içmek gelmez. Bunu değiştirin bol su için. Bilgisayar ve TV başında çok uzun süreler geçirmeyin. Her tatil fırsatını doğaya çıkarak toprağa basarak değerlendirmeye çalışın. Sabah baş ağrısı yaşamınızın nedenleri arasında çok uzun saatler telefonla konuşmak ve radyasyona maruz kalmak da olabilir.

Elinizden gelen her şeyi yaptınız fakat sabah baş ağrılarınız geçmiyor. Bu durumda daha ciddi nedenler olabilir. Beyin tümörleri sürekli baş ağrısı nedenleri arasında gösterilmektedir. Bu konuda doktora gidip bir uzmana başvurmalısınız. Baş ağrısı çözümü yapılan tetkiklerden sonra ortaya çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu