Sağlık

Sabah Sırt Ağrısından Nasıl Kurtulunur – Sırt Ağrısı ile Yorgun Uyanmak?

Sabah uyanınca eklemlerde ağrı

Her sabah yorgun ve ağrılı bir şekilde uyanıyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin, aynı sorundan şikayet eden çok sayıda kadın ve erkek vardır. Bu yazıda, sabah sırt ağrısı konusunda deneyimlemenin nasıl bir şey olduğunu, farklı olası nedenlerin neler olduğunu ve hangi olası iyileştirici önlemlerin izlenebileceğini ele alacağız.

Bilmeniz gereken ilk şey, telaşlı yaşam tarzımızın çoğu zaman bize dinlenmek için çok az zaman bıraktığıdır ve bu muhtemelen yaşam tarzıyla ilgili bir dizi rahatsızlığa en büyük katkıda bulunanlardan biridir, sabah sırt ağrıları da dahil. Yatağa girdiklerinde keman kadar zinde hisseden, sadece gün ilerledikçe ağrı azalırken sırt ağrısıyla uyanan insan sayısı da yok denecek kadar azdır. Tanıdık geliyor mu? dediğimiz gibi, yalnız değilsin.

Neye benziyor?

Farklı insanların sırtın farklı bölgelerinde ağrı yaşadığı düşünüldüğünde, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ağrı, sırtın alt veya üst kısmı gibi belirli bir bölgeyle sınırlı olabilirken, sırt boyunca yayılabilir ve boyun, kollar ve bacaklar gibi diğer bölgelerde de hissedilebilir.

Sabah sırt ağrısı çeken bir kişi günün ilk birkaç saatinde yorgunluk ve bitkinlik hissinden şikayet edebilir. Aynı zamanda görülüyor ki, birkaç hasta rahatlamak için yatağa geri dönmek istese de, nadiren bulunur. Gün geçtikçe ağrı azalır, ancak ertesi sabah geri döner.

Buna ek olarak, her gün sabah sırt ağrılarından şikayet eden bazı insanlar, oldukça aktif bir yaşam sürenlerdir ve bir dizi sporcu da bu listeye girmektedir.

Sebepler:

Kişinin sabah sırt ağrılarının nedeni farklı koşullar olabileceğinden, nedenlerin çeşitli faktörlere bağlı olması doğaldır. Aşağıda, devam eden sabah sırt ağrılarına neden olan olası nedenlerden bazıları verilmiştir.

Etkilenen bölgede travma yaşadıysanız, en başta neden olarak görülmelidir.
Nedeni basit bir kas gerginliği olabilir.
Sabahları sırt ağrısı ve sertliği ile karakterize, bir miktar aktiviteyle azalan ankilozan spondilit bir neden olabilir.
Spinal stenoz, osteoporoz, fıtıklaşmış diskler vb. Gibi diğer mevcut tıbbi durumlar olası nedenler olarak tedavi edilecektir.
Sporcularda (özellikle uzun mesafeli koşucular, yüzücüler, vb.), Vücutları sırtüstü dinlendiğinde normalden daha az oksijen alma eğiliminde olduğundan, daha çok uzandıklarında oksijen kaynağı eksikliği olası bir neden olabilir. .
Biraz gerilirseniz ve hareket ederseniz iyileşen sabah sırt ağrısından muzdaripseniz, bu bir kas hasarına işaret edebilir.
Masa başında ya da bilgisayarın önünde uzun saatler geçirirseniz, bunun sorumlusu duruşunuz olabilir.
Özellikle spor rejiminizin bir parçası olarak sırtınızı olumsuz etkileyen bir şey yapıyorsanız, kapsamlı fiziksel eğitim de bir neden olabilir.
Rahatsız bir şilte üzerinde uyumak da çok olası bir nedendir.
Ne yapabilirsin?

Ağrıyı ve rahatsızlığı hafifletmek için yapabilecekleriniz temel olarak sorunun temel nedenine bağlıdır ve bazı durumlarda tıbbi müdahale günün sırası haline gelir. Bu tür durumlarda, kapsamlı bir tanıya ihtiyaç duyulur ve uygun bir tedavi planı yalnızca tanı aşamasında elde edilen bulgulara göre önerilir.

Kendi başınıza biraz rahatlamaya çalışmak için yapabileceğiniz farklı şeyler var ve işte bunlardan bazıları.

Yakın zamanda üzerinde uyuduğunuz yatağı değiştirdiyseniz veya üzerinde uyuduğunuz yatak oldukça eskiyse, bunun olası bir neden olduğunu değerlendirmek ve etkili bir önlem almak isteyebilirsiniz (mevcut yatağınızı değiştirmek olabilir) . Bunu yaparken, farklı alternatiflerden geçmeye zaman ayırdığınızdan emin olun ve satın almak istediğiniz şeyi denemeniz şiddetle tavsiye edilir.
Uzun bir sıcak duş, sırt ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilecek bir şeydir. Yapmanız gereken tek şey, sıcak suyun birkaç dakika boyunca sırtınızdan aşağı akmasına izin vermek ve bu kasların biraz gevşemesine yardımcı olacaktır. Sırtınızı yakmamaya dikkat etmeniz gerektiğini söylemeden geçer.
Egzersiz yapmak yardımcı olabilecek bir şeydir ve her sabah birkaç dakika esnemek gibi basit bir şey rahatlama sağlayabilir. Ancak, bir tıp doktoruna danıştıktan sonra başladığınızdan emin olun, aksi takdirde sorununuzu daha da kötüleştirebilirsiniz.
Yoga, meditasyon ve tai-chi gibi alternatif yollarla yardım aramak da rahatlama sağlayabilir, ancak yine de eğitimli terapistlerden rehberlik aldığınızdan emin olun. Meditasyon stres gibi konuları ele alırken, yogik asanalar ve tai-chi hareketleri kas ve kemik gelişimine yardımcı olur.
Profesyonel Yardım İstemek:

Temel iyileştirici önlemleri denemenize rağmen ağrınız bir hafta içinde geçmezse, profesyonel yardım almanız önemlidir. Bir tıp doktoru veya bir kiropraktör görmeyi seçip seçmemeniz karar vermeniz gereken bir şeydir, ancak her iki durumda da, lisanslı bir uzmanın elinizdeki sorunu çözmek için gerekli eğitimi ve bilgiyi taşıyacağını bilin. Ayrıca, genel tıp alanındaki doktorların sırt ağrısı çeken hastaları kayropraktik meslektaşlarına sevk ettikleri çok sayıda örnek olduğunu da bilin.

Sabah sırt ağrılarından muzdaripseniz, uzanmamaya dikkat edin. Bu şakaya The Three Stooges’tan bağlanabilecek misin bir bak. Larius, “Sırtım zayıf” der ve Moeus ona “Ne zamandır sırtın zayıf?” Diye sorduğunda. cevap arsız, “Ah, yaklaşık bir hafta önce.” Bu yüzden, bir haftadan beri sırtınız zayıfsa, profesyonel yardım almak kesinlikle düşünmeniz gereken bir şeydir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu