Sağlık

Şeker Hastaları İçin Sağlıklı Beslenme Planı

Diyabet şeker hastalığında beslenme düzeni

Diyabet, vücudun enerji için besinleri uygun şekilde kullanamadığı ve depolayamadığı bir durumdur . Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu yakıta bir şeker türü olan glikoz denir.

Glikoz , meyveler, süt, bazı sebzeler, nişasta bakımından zengin yiyecekler ve şeker gibi gıdalardan gelir . Kan şekeri (şeker) seviyenizi kontrol etmek için sağlıklı besinler yemeniz, aktif olmanız ve hap ve / veya insülin almanız gerekebilir.

Aşağıdaki tabloda, bir diyetisyen görene kadar size yardımcı olacak bazı ipuçları bulacaksınız.

Sağlıklı Beslenme, Diyabet Önleme ve Yönetim İçin İpuçları

İpuçlarından Bazıları: 

Düzenli aralıklarla günde üç öğün yiyin ve altı saatten fazla aralıklarla ara öğünler yiyin. Sağlıklı bir atıştırmalıktan faydalanabilirsiniz. Düzenli zamanlarda yemek yemek, vücudunuzun kan şekerini (kan şekeri) kontrol etmesine yardımcı olur.

Şeker, normal bir soda, tatlılar, tatlılar, reçeller ve bal gibi şekerleri ve tatlıları sınırlayın. Ne kadar çok şeker yerseniz, kan şekeri seviyesi o kadar yüksek olur. Yapay tatlandırıcılar yardımcı olabilir.

Şeker hastalığınız varsa, kızarmış yiyecekler, cipsler ve kekler gibi yediğiniz yüksek yağlı yiyeceklerin miktarını sınırlamalısınız . Yağ oranı yüksek yiyecekler kilo alımına neden olabilir. Sağlıklı bir kilo, kan şekerini (şeker) kontrol etmeye yardımcı olur ve kalbiniz için daha sağlıklıdır.

Tam tahıllar ve ekmekler, mercimek, kuru fasulye ve bezelye, esmer pirinç, sebzeler ve meyveler gibi daha yüksek lifli yiyecekler yiyin. Lif açısından zengin yiyecekler tok hissetmenize yardımcı olabilir ve kan şekeri (şeker) ve kolesterol seviyenizi düşürebilir.

Diyabetli bir hayat sürmenize yardımcı olacak, ancak sağlıklı ve sağlıklı bir diyabetik yemek tarifi vardır, diyabet hastasıysanız diyabet hastaları için en iyi mutfak bu yüzden diyabetik diyet size yardımcı olacaktır.

Susadıysanız su için. Pop ve normal meyve suyu tüketmek kan şekeri (şeker) seviyenizi artıracaktır .
Hayatınıza fiziksel aktivite ekleyin. Düzenli fiziksel aktivite kan şekeri (şeker) kontrolünü iyileştirecektir.
Sağlıklı beslenme planı

Standart bir yemek tabağı kullanarak, porsiyon boyutlarını kontrol etmek için aşağıdaki resimde bulunan tabak yöntemini izleyin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu