İş Dünyası

Şirketler için Kurumsal Sosyal Medya Yönetimi

şirketler için kurumsal sosyal yönetimi

Şirketler için en önemli marka unsurlarından birisi de kurumsal bir sosyal medya yönetimi kalitesine sahip olmasıdır. İnternet teknolojilerinin hayatın merkezine oturması ile birlikte bütün dünya şekil değiştirmektedir. Bu sebeple internet blokajında yükselmekte olan küresel ekonomik faaliyetlerde de sosyal medya dediğimiz uygulamalar öne çıkmaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, çevrimiçi etkileşimlerinizi ve içeriğinizi FacebookInstagram, Twitter , LinkedIn , YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarında yönetme işlemidir.

Sosyal medya yönetimi , şirketinizin sosyal medya profillerinde güncellemeler yayınlamanın ötesine geçer. Ayrıca, takipçilerinizle iletişim kurmayı, onlara ulaşmayı ve marka gücünü artırmak için yeni fırsatlar aramayı da içerir.

Özellikle akıllı telefon teknolojilerinin yaşamış olduğu hızlı değişim ile beraber sosyal medya uygulamaları da cebimize girmiş ve son derece pratik bir şekilde ulaşılabilir hale gelmiş durumdadır. Bu sebeple sadece bireysel kullanımlarda değil kurumsal taleplerde de sosyal medya yönetimi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Pek çok sosyal uygulama bulunduğundan dolayı kurumların ve şirketlerin bütün sosyal platformlara entegre edilmesi gerekmektedir. Bu noktada sunulmakta olan kaliteli sosyal medya yönetim çalışmaları ile birlikte firmaların ve kurumların çok daha kısa sürede arzulanmış olduğu bilinirliğe ulaşması mümkün olacaktır.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Gereklidir?

Ticari hayatın en önemli unsuru olan arz ve talep meselesinde talep kısmının artırılabilmesi için bütün reklam unsurlarına ve bilinirlik çalışmalarına yer vermek gerekmektedir. Teknoloji tabanlı olarak gelişmekte olan reklam sektöründe önemli bir yerde bulunan sosyal ağların ve sosyal uygulamaların istenen kalitede yönlendirilmesi için profesyonel destek alınmalıdır.

Şirketler ve kurumlar satmış oldukları ürünleri veya sunmuş oldukları hizmetleri mutlaka daha geniş kitlelere duyurmak için çaba göstermektedir.Bu noktada devreye girmekte olan sosyal medya dediğimiz uygulamaların gücü her geçen gün kendisini daha fazla hissettirmektedir.Kaliteli bir şekilde sosyal medya yönetimi yapıldığında şirket kısa sürede bilinir hale gelerek ürün ve hizmetlerini daha geniş bir kitleye duyurabilmektedir.

Bunun için nitelikli çalışmaların yapılması ve öncelikli olarak hedef kitle belirleme uygulamalarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Tematik anlamda şirketin veya kurumun yapısına uygun hedef kitle profesyonel sosyal medya uzmanları tarafından yerine getirilerek arzulanan bilinirliğe kısa sürede ulaşılabilmektedir.

EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA KANALLARI
  • Instagram  – Instagram, çok fazla görsel içerik paylaşan markalar için mükemmel bir sosyal medya kanalıdır. Instagram kullananların çoğu genç kitledir. Kadın kullanıcıların sayısı, erkeklere göre daha fazladır.Bu nedenle instagram, moda, yaşam tarzı, sanat veya diğer görsel odaklı endüstrilerle ilgili ürün veya hizmet satan işletmeler için harika bir platform olabilir.
  • Twitter  – Twitter dünya çapında 328 milyon aktif kullanıcıya sahip ve kullanıcıların güncel haberleri takip etmekte kullandıkları bir platformdur. Twitter, hem trend konuların yoğun olarak ilgi gördüğü ve markanızın daha fazla etkileşim alarak öne çıkacağı bir hizmet sunar.
  • LinkedIn  – İş dünyasını buluşturan bir sosyal medya kanalı olan LinkedIn B2B tarzı işletmeler için ideal bir ortamdır. İş arayanların da özgeçmişlerini yayınlayarak, çalışmak istedikleri firmalara daha hızlı şekilde ulaşmasında etkili olmaktadır.
  • YouTube  – Google’dan sonra dünyanın en büyük arama motorlarından olan Youtube, video içeriklerle şirketler için harika bir pazarlama kanalı olmuştur. ürünlerin tanıtımı, hizmet sunumu, online dersler gibi birçok özelliği içinde barındıran Youtube, kurumsal sosyal medya yönetimi konusunda en önemli araçlardan birisidir.
  • Pinterest  – Görsel odaklı içeriği paylaşmak için bir başka harika kanal daha. Pinterest, DIY, el sanatları, ev dekorasyonu, beslenme, spor, moda ve daha fazlası ile ilgilenen tüketiciler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu sektörlerde iş yapan şirketler için doğru kitleye ulaşmak için mükemmel bir seçimdir.
Sosyal Medya Yönetimi Uygulamaları

Kurumsal sosyal medya yönetimi içerisinde içerik yönetiminin önemli bir yeri bulunmaktadır. Çünkü sosyal medyada kullanılacak olan her türlü enstrümanda en önemli olan unsur içeriklerin kaliteli ve şirketle kurumun hedefine uygun bir şekilde geliştirilmesidir. İçerik yönetiminde görsel unsurlardan detaylı anlatımlara kadar her türlü opsiyonları vermek gerekmektedir.

Bu sebeple içerik çeşitlendirmesi yine profesyonel sosyal medya firmaları tarafından yapılabilmektedir sosyal medya danışmanlığı uygulamalarında diyalog yönetiminin de önemli bir yeri bulunmaktadır.Günümüzdeki müşteri ilişkilerinin sanal platformlara uyarlanması ile ortaya çıkan diyalog yönetiminde sosyal medyanın etkili bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır.

Ayrıca her zaman için rakip analizi yapmak ve buna göre sosyal medya çözümlerini geliştirmek de yine dijital ajanslar tarafından takip edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu