Sağlık

Su İçerek Zayıflanır mı? Çok Su İçmek ile Kilo Verilir mi?

bol su içerek zayıflama ve kilo verme

Çağımızın önemli sorunlarından biri de şişmanlıktır. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen erkek ve kadınlar pek çok yönteme başvurmaktadır. Her gün televizyon ve gazetelerde, internet ortamında popüler zayıflama diyetleri ve yeni formüller görmek mümkün. Peki su içmek zayıflamanızı sağlayabilir mi? Su içerek zayıflanır mı? Sıcak su içerek zayıfladım diyen insanlara itibar etmeli miyiz? Su içerek kaç kilo verilir? Su içerek güzelleşilir mi?

Su içerek zayıflayabilmek pek çok kişinin merak ettiği bir konu. Uzmanlar bu konu hakkında su içmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. Bilimsel olarak bu konuda yapılan açıklamalardan biri su içmenin tokluk hissi verdiği ve bu nedenle fazla yemek yemeye engel olduğudur.

Su İçmenin Kilo Vermekte ve Zayıflamadaki Etkileri

1. Su doğal bir iştah kesicidir.

Mide dolu olduğunu algıladığında, yemeyi bırakması için beyine sinyaller gönderir. Su midede yer kaplar ve dolgunluk hissine yol açar ve açlığı azaltır. Bu yüzden, yemekten önce su içmek, daha hızlı sürede doymanızı ve yemekten daha erken kalkmanızı sağlayacaktır.

2. Su kalori yakma hızını arttırır.

Yapılan araştırmalar bize su içmenin daha fazla kalori yakımı sağladığını göstermektedir. Vücudun dinlendiği zamanlarda içilen su, enerji tüketiminin artarak daha fazla kalori tüketilmesini sağlamaktadır.

3. Vücuttaki toksinleri dışarı atar, böbrek ve boşaltım sistemini dengeler.

Bol su içmek, böbreklerin daha iyi çalışmasını sağlamakta, kabızlığı önlemekte, ishal ve hazımsızlık problemlerinden kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

4. Su, enerji içeceklerine veya meyve suyuna kalorisiz bir alternatiftir.

Soda, meyve suyu veya şekerli kahve veya çay içerek sıvı kalori toplamak kolaydır. Çoğu insan spor içeceklerinde veya alkollü içeceklerde kaç kalori tükettiğini de görmezden gelir.

Her gün yüksek kalorili içeceğin, su veya bitki çayı gibi diğer kalorisiz içeceklerle değiştirilmesi, uzun süreli kilo verme imkanı sağlamaktadır.

5. Yağ yakmak için su gereklidir.

Su olmadan vücut depolanmış yağ veya karbonhidratları uygun şekilde metabolize edemez. Yağ metabolize etme sürecine lipoliz denir. Bu işlemin ilk adımı, su molekülleri, gliserol ve yağ asitleri oluşturmak için trigliseritlerle (yağlar) etkileşime girdiğinde oluşan hidrolizdir.

Yeterince su içmek, yiyeceklerden ve içeceklerden elde edilen yağın yanı sıra depolanan yağın yakılması için de gereklidir. Su içtiğimizde vücuda alınan su yağların çözülmesi ve parçalanmasında metabolizmaya yardımcı olabilmektedir.

6. Su içmek, spor ve egzersiz yapmayı kolaylaştırır.

Su, kasların, bağ dokularının ve eklemlerin doğru hareket etmesine yardımcı olur. Ayrıca bol su içmek, akciğerler, kalp ve diğer organların, egzersiz sırasında daha etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Su içmek, kas krampları ve yorgunluk gibi olumsuz durumlara karşı önleyicidir.

Bu bilgilerden yola çıkarak su içmenin zayıflamaya yardımcı olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Sıcak su içmek zayıflatır mı? Sıcak su kilo verdirir mi?

Elbette sadece su içmek ya da sıcak su içmek zayıflamak için yeterli değildir. Doğru beslenme ve spor yapmak bunun yanında doğru diyet programları uygulamak önemlidir. Bunların yanında destek olarak su içmek zayıflama sürecine katkıda bulunacaktır. Su içerek zayıflanır mı, su içerek kilo verilir mi denildiğinde bu diğer hususları da göz ardı etmemek gerekir.

Günlük su tüketimi kaç litre olmalı?

Özellikle yazın bol su tüketmek gerekir. Kış mevsiminde genelde su içmek aklımıza gelmez. Bu durum baş ağrısına neden olabilir. Yazın ise sıcaklık ve terleme nedeniyle daha fazla su kaybı yaşanır. Bu nedenle yazın en az 2 buçuk 3 litre su tüketmek gerekir.

Çok fazla su içmenin zararları nelerdir?

Yazımızda genel olarak bol su içmenin zayıflama ve kilo verme üzerindeki faydalarından söz ettik. Ancak unutmamak gerekir ki, tavsiye edilen günlük su içme limitinin çok üstüne çıkılırsa su zehirlenmesi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Su zehirlenmesi, aşırı su tüketimi nedeniyle, vücudun sodyum dengesinin bozulması ve bunun neticesinde beyindeki hücrelerde su dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu