Sağlık

Teknolojinin Çocuklara Olumsuz Etkileri

teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

Son yıllarda hızla gelişen teknolojinin çocuklar üzerinde olumlu faydaları olduğu gibi olumsuz etkileri de bulunmakta. Günümüzde artık yediden yetmişe  hepimiz teknolojiye bağımlı olarak yaşıyoruz. Ne yazık ki bu teknoloji bağımlılığı hepimizi özellikle de çocukları olumsuz yönde etkilemekte. Başta televizyon, cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi teknolojik gelişmelerin içine doğan ve bu teknolojiyle yetişen çocuklarımız artık bu teknolojik ürünler olmadan yaşamayı bile başaramaz hale geldiler.

Teknolojinin çocuğun gelişim alanlarına olumsuz etkisi  

Yapılan araştırmalar çocukların küçük yaştan itibaren bu ürünlerle haşır neşir olmaları onların öğrenme ve kabiliyetlerini geliştirme güçlüğü çekmelerine sebep oluyor. Ayrıca çocukların dil ve sosyal gelişimlerinde de sorunlar yaşadıkları yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmış. Yurt dışında yapılan bir araştırmada günde 2 saatten az ve 2 saatten fazla televizyon izleyen çocukların resim kabiliyetleri karşılaştırılmış ve daha az televizyon izleyen çocukların resim kabiliyetlerinin daha çok geliştiği görülmüş. Bu nedenle çocukların tv, tablet ve akıllı telefon kullanımı gibi teknolojik araçların zararlarından etkilenmemeleri açısından bunların kullanımına sınırlama getirilmesi önem taşımaktadır.

Teknolojinin iletişim üzerindeki olumsuz etkileri

Aynı zamanda yapılan araştırmalar bilgisayar bağımlılığının psikolojik hastalıkların da belirtisi olabileceğini ortaya koymuş. Teknolojik ürünlerle fazla haşır neşir olmak, çocuğun sosyo-kültürel becerilerini kazanmasını ve toplum içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenmesini bile etkiliyor. Bu tür etkiler çocuklarımıza ne yazık ki otizm yolunu da açıyor. Çocuklar içine kapanık, asosyal, duygulardan anlamayan ve düşünemeyen bireylere dönüşüyor. Bu da gelecek nesiller için hastalıklı bireyler yetişmesi açısından ciddi anlamda bir risk.

Televizyon izleyerek, video oyunları oynayarak, bilgisayar kullanarak daha çok zaman harcayan çocuklar egzersiz yapmak için daha az zaman harcıyor. Daha az hareket ve egzersiz yaptıkları için, vücutlarında yağ birikmekte  ve çocuklarda, obezite kalp yetmezliği, depresyon, diyabet gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır.

Yeterli egzersiz yapmamaya ek olarak, birçok çocuk eğlence amaçlı teknolojiye çok fazla zaman ayırdıklarında, açık havada vakit geçirmenin faydalarını yaşamazlar. Dışarıda vakit geçirmenin vücut üzerinde çok sayıda olumlu etkisi vardır. Vücuda D Vitamini sağlayan güneş ışığının ulaşması bu şekilde kolayca gerçekleşmekte. Bu da enfeksiyonlara karşı vücudun daha dayanıklı olmasını sağlamakta.  Ek olarak, güneş ışığına düzenli olarak maruz kalmak, vücudun melatonin üretimini etkileyerek uyku döngüsünün düzenli olmasına yardımcı olur. Son araştırmalar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi cihazlardan gelen ekranlarda çocuklar için baş ağrısına, göz yorgunluğuna ve tahriş olmuş gözlere neden olabilecek zararlı mavi ışık yayılımı olduğunu göstermiştir. Bu yüzden teknoloji bilinçli kullanılmalı, çocukların gelişimine olan olumsuz ve zararlı yönleri olabildiğince ortadan kaldırılmalıdır.

Hastalıklı bireyler hastalıklı bir toplumun habercisidir.Özellikle şiddet içerikli oyunlar oynayan çocuklarda büyüdükçe şiddet içerikli davranışlar görülmesi mümkün. Çocuklar bu şiddet içerikli oyunlarla büyüdükçe sanki gerçek hayat bu oyunlardan ibaretmiş gibi algılayarak şiddete eğilim gösterebiliyorlar.

Çocukların Gelişiminde Anne ve babaya düşen sorumluluklar

Bu, tüm teknolojilerin kötü olduğunu veya çocukların asla teknolojiyi kullanmaması gerektiğini söylemez. Teknoloji, öğrenme, eğlence ve sosyalleşme için tonlarca pozitif fırsat sağlar, ancak uygun şekilde izlenmeli ve kullanılmalıdır.

İşte bu durumda uzmanlara göre bütün iş anne ve babalara düşüyor. Öncelikle çocuklarına teknoloji ile ilgili tüm ürünlere belirli bir sınır koymalı, bu sınırı takip etmeli ve hatta bu sınıra bu kurallara kendileri de dikkat etmeliler. Çünkü bu konuda sadece yapma etme demek yetmeyebiliyor. Çocuklarımızı en doğru yönde yönlendirebilmek için en önce bu kurallara biz de uyum sağlayacağız ve çocuklarımızı takip edeceğiz. Çünkü bu iş çocukların inisiyatifine bırakılamayacak kadar önemli ve ciddi bir konudur.

Ebeveyn olarak iyi bir örnek oluşturun. Çocuklarınız sizi sürekli telefonunuzda veya bilgisayarınızda görürse, teknolojiyi her zaman kullanmak isteyeceklerdir. Anne-baba iyi bir teknoloji kullanımı eğitimi modeli sunduklarında çocuklara teknolojinin olumsuz yönleri ve etkileri gibi sorunları ortadan kalkacak ve teknoloji çocuklar için daha faydalı ve yararlı hale getirmiş olacaklardır.

Son Güncelleme : 14.06.2019

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu