Güncel

Yeni Kimlik Seri No Öğrenme – Nüfus Cüzdanı Seri No Nerede Yazar?

Eski Nüfus cüzdanlarında olduğu gibi cilt no, medeni hal, kimliğin veriliş nedeni ve aile sıra no gibi veriler yeni kimliklerde görülmemektedir.  yeni kimliklerde seri numarasını öğrenme durumunda ise aşağıdaki görsel bilgi ve açıklamalar dahilinde yeni kimlik seri no nerede yazar sorusunun cevabını elimizden geldiğince aktarmaya çalışacağız.

Yeni Kimliklerde Seri Numarası Nerede Yazıyor ve Kaç Haneli?

Yeni kimliklerin faaliyete girmesiyle birlikte eski nüfus cüzdanları,  yerini yeni çipli kimliklere bıraktı ve yeni kimlik kartlarına sahip olan vatandaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında da eski nüfus cüzdanları ile arasındaki fark oldu.
Örneğin eski kimliklerde fotoğrafımızın hemen alt kısmında yer alan seri numarası, yeni kimliklerde yine ön yüzde fakat fotoğrafın yanında yer almaktadır. İsim, soyisim ve doğum tarihinin bulunduğu kısımdan sonra gelen seri no ibaresi , harf ve rakamdan oluşarak 9 hane’den oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde de yeni kimlik numarası’nın seri no’sunun nerede yazdığı ile ilgili görsel mevcuttur.

Yeni kimlik seri no

Eski Kimliklerde Seri No:

Yeni Kimliklerde Cilt No Nerede Yazıyor?

Her ne kadar zaman zaman bu tür bilgilere ihtiyaç duyulsa da güncellenen yeni kimlik kartlarında cilt numarası bulunmamaktadır. Şayet cilt numarası öğrenmeniz gerekliyse de ikamet ettiğiniz bölgenin nüfus müdürlüklerine gitmenize gerek kalmadan E-devlet üzerinden cilt numaranıza ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemi aracılığı ile cilt no öğrenme gereksinimi duyan vatandaşlar turkiye.gov.tr adresine girerek sisteme giriş yapmaları halinde kimlik bilgilerim kısmından yeni kimliklerde bulunmayan eski kimliğinize ait bir çok bilgiye ulaşabileceklerdir.

Yeni Çipli Kimlik Kartlarında Cüzdan No Nerede ve Hangisi?

Yeni kimliklerde cüzdan no neresi diye soran ziyaretçilerimize bu konuyu da aktarmaya çalışacağız. Artık yeni kimliklerde cüzdan nosu yer almamaktadır. Fakat bazen bu tür bilgilere belli başlı platformlarda( üyelik şifresi unutulması halinde veya yeni üyelik yapılması durumunda ihtiyaç duyulmakta ve sizden kimlik cüzdan no’su sorulabilmektedir. Böyle durumlarda karşınıza çıkacak olan seçenekler arasından ‘’ Nüfus cüzdanı no’’ seçeneğini değil de ‘’ yeni kimlik kartı’’ kısmını seçmeniz gerekmektedir. Böylelikle eski nüfus cüzdanı bilgilerinizi girmeye gerek kalmadan işlerinizi kolaylıkla halledebileceksiniz. Belki ekstra’dan kimlik seri numaranız da girmeniz istenebilir, böyle bir durumda ilgili kısımları da yeni kimlik bilgileri doğrultusunda doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Eski kimlik kartları’nın zamanla tarihe karışıp yerini çipli yeni sistem kartlara bırakması,  güvenlik açısından da oldukça iyi oldu. Eskiden nüfus cüzdanlarımızın kaybolması durumunda kimlik üzerinde bulunan cüzdan no, cilt numarası ya da aile sıra no gibi bilgilerin  art niyetli  insanların eline geçmesi durumunda sıkıntı olabilmekteydi. Fakat yeni çipli kimlikler tamamen Uluslar arası standartlara uygun olarak tasarlanmaktadır.Böylelikle kimliklerin üzerinde yalnızca biyometrik fotoğrafımız, kimlik numaramız, cinsiyetimiz, doğum yılımız ve uyruğumuzdan oluşan bilgiler bulunmadır.

Sonuç itibariyle yeni çipli kartlarımızın seri numarasını bilmek isteyen vatandaşlarımız, doğum tarihimizin bulunduğu kısmın altından ilgili numaraya ulaşabileceklerdir. Diğer yer almayan bilgilere ise E devlet aracılığıyla ulaşabilirler.

Yeni Kimlik Son Başvuru Tarihi ve Gün Ne Zaman?

 Eski nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartlarıyla değiştirmek için son başvuru tarihi nedir? Diye soran vatandaşlarımızın merak ettiği konular ile ilgili olarak NVİ tarafından gerek ehliyet yenileme son tarih, gerekse de yeni kimlik son başvuru tarihleri konusunda açıklama geldi.

Ülkemizde yeni kimlik kartı değişimi yapmamış olan milyonlarca insanımızı yakından alakadar eden gerek yeni kimlik kartları, gerekse ehliyet yenileme işlemlerinin son başvuru tarihiyle ilgili resmi makamlarca yapılan açıklama neticesinde bilgi karmaşıklığına son verilmiş olup akıllardaki sorular da netlik kazanmış oldu.

NVİ Genel müdürlüğü tarafından yapılan açıklama sonrası sürücü belgesi için yenileme tarihi uzatıldı. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus kağıdı yenileme işlemiyle ilgili tarihte ise herhangi bir değişikliğe gidilmedi.
Eski nüfus cüzdanlarının geçerlilik tarihi 10 sene olup, bu yılın bitimne müteakip kişinin başvurusu üzerine yeni kimlik kartı verilir.Tarih olarak ise 31 Aralık 2023 senesine kadar yenileme başvurulrı devam edecektir.
Yeni kimlik kartı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların ilk olarak randavu alması gerekmektedir. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi web sayfası olan Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden veya Alo 199 çağrı merkezi üzerinden randevu tarihi oluşturabilirler.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eski nüfus cüzdanlarını yenisiyle değiştirmek isteyen vatandaşlar, başvuru esnasında kendilerinden istenecek olan bazı evrakları hazırlayıp beraberinde getirmesi gerekmektedir. Aksi halde randevunuzun iptal olma riskiyle kaşı karşıya kalabilirsiniz. Aşağıda yeni kimlik başvurusu yaparken hazırlamanız gerek evrak listesi:

  • TC Nüfus kağıdı, Uluslar arası aile cüzdanı, varsa pasaport ve yine varsa ehliyetlerini yanında bulundurmalıdır.
  • En az 1 adet biyometrik fotoğraf ile birlikte gitmelidir. Fotoğraf çektirmeye gittiğinizde fotoğrafçıya biyometrik olması gerektiğini belirtiniz. Zira normal vesikalıkolarak çektirdiğiniz fotoğraf kabul görmemektedir.
  • Kurumlardan alınan ve kimlik belgesi yerine geçebilen geçici kimlik belgesi

Biyometrik Fotoğrafın Ölçüleri ve Gerektiği Şartlar Nasıl Olmalıdır?

Çektireceğiniz biyometrik fotoğraf son 6 ay içinde çektirilmiş bir fotoğraf olması ve ebatları 50milimetre x 60 milimetre boyutlarında olmalıdır. Biyometrik fotoğrafların orijinal haliyle teslim edilmesi gerekmekte olup, fotokopi ya da PC’den çoğaltılmış olmaması gerekmektedir. Ayrıca 15 yaş altında olanların biyometrik fotoğraf çektirmesine gerek yoktur.

Yeni Kimlik Ücretleri Ne Kadar?

Maliye Bakanlığınca oluşturulan yeni kimlik kartı fiyatları 2020 yılı itibariyle 55.16 TL’olarak belirlenmiştir.

Yeni kimlik kart ücretini internet üzerinden yatırmak isteyenlerin nasıl bir yol izleyeceklerine dair 4 farklı alternatif ödeme yöntemi bulunmaktadır.

  1. Vergi Dairesi Müdürlüklerince ödeme yapılabilir
  2. Gelir idaresi başkanlığının resmi web sayfası olan https://ivd.gib.gov.tr adresi üzerinden,
  3. PTT şubeleri yoluyla
  4. İnternet üzerinden ödeme yapmak içinse https://ivd.gib.gov.tr sayfasından sanal pos uygulaması kapsamında kredi kartı ya da banka kartı kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz.

 

Yeni Kimlik Kartı Adrese Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik kartı başvurusunu tamamlamanızın ardından belirttiğiniz kişi ve adrese PTT kanalı ile güvenli bir şekilde ulaşır. Başvurunuz sırasında kartı kimin teslim alacağını belirtmişseniz o kişinin imzası karşılığında kart teslim edilir ve yeni kartlar adreslere ortalama 1 hafta içerisinde ulaşmış olur.

Başa dön tuşu