Eğitim

Yeni Öğretmenlere Tavsiyeler

Yeni başlayan bir öğretmenseniz, muhtemelen tüm yeni sorumluluklarınızdan biraz bunalmış hissediyorsunuzdur. Kendi sınıfınızı yönetmek ve öğrencilerinizin müfredatı öğrenmesini sağlamak heyecanlı ve zorlu bir süreç olabilir.

2023 – 2024 eğitim yılı eğitim sezonu sürerken, ilk kez öğretmenlik deneyimini yaşayacak yeni öğretmenleri de yeni öğretim yılının heyecanı şimdiden sardı. Birçok öğretmen yeni öğretim sezonuna nasıl başlayacağını, neler yapması gerektiği konusunda büyük sıkıntı yaşıyor. Bu konumuzda yeni öğretmenlerimizin, ilk yıllarında nelere dikkat etmesi gerektiğine ve neler yapması gerektiğine değinecek, tecrübelerimiz doğrultusunda tavsiyeler vereceğiz.

Yeni Öğretmenlere Öneriler & Tavsiyeler

1) Eğitimin ilk gününde uykunuzu iyice almış olun. Çünkü gün boyunca ayakta olacak, ciddi bir koşuşturma içinde olacaksınız. Yeni tanışmalar, yeni muhabbetler kuracağınız için oldukça dinç gözükmelisiniz.

2) Sınıf seçimi yapılmadan önce öğretmenlerle mutlaka muhabbet edin ve iyi olan sınıfları, gelecek vaat eden öğrencilerin olduğu sınıfları mutlaka sorun. Çünkü genelde derslerle ilgili olmayan ve öğretmenlere sorun çıkartan sınıflar yeni öğretmenlere verilir. Bunun sonucunda ise eziyet gibi bir sene çekebilirsiniz.

3) Kendinizden emin olun ve kendinize olan öz güveni yeni öğrencilerinize hissettirin. Ancak bunu egonuzu ön plana çıkartarak değil, öğrencilerinizi nasıl başarılı hale getireceğinizi bildiğinizi göstererek, öğrencileri iyi tanıdığınızı hissettirerek gösterin.

4) Öğrencilerden istediklerinizi ilk günden anlatın, isteklerinizi yapmamaları durumunda sonucunda göstereceğiniz tavrı o anda ortaya koyun. Gerekirse ciddiyetinizi göstermek amacıyla o günden derse başlayın.

5) Öğrencileri büyük bir çoğunluğu öğretmeni ilk günden tanımak ve ilk günden iyi halinden yararlanarak, ilerleyen günlerde dersi boş geçirmeye ve kaynatmaya yönelik hareketler ortaya koyabilir. Bu yüzden de ilk günkü izleniminiz, ciddiyetiniz ve öz güveniniz bu durumu başlamadan sonlandıracaktır.

6) Çok korkulan yada en sevilen hoca olmak yerine, işini iyi yapan, öğrenciyle ilgili, dersleri severek işleyen bir öğretmen olun. Gerektiğinde ciddi, gerektiğinde yumuşak olun ve bunları kararında yapın.

7) Eğitsel kol seçimlerinde genellikle yeni öğretmenler için ilgi duyduğu bir alan yok ise en zor ve en garip kulüpler verilir. Bu yüzden de eğitsel kol seçiminde çok dikkatli olmalı, zor bir kol size verilmeden uygun bir kol ile işinizi garantiye almalısınız.

8) Okulda boş zamanlarınızda oturmak yerine öğrenciler için yeni aktiviteler, çalışma programları, konuları kavratacak oyunlar hazırlayın. Bu şekilde hem öğrencileri kazanır hem de okulda arkasından konuşulan hocalardan olmazsınız.

9) Rehberliğini yapacağınız sınıfınız ile ilgili bir kişi olun. Maçlarında gerekirse teknik direktör olun. Sınıfın durumunu iyice takip edin, her yıl belirli zamanlarda öğrencilerinizin velilerine öğrenci durumunu aktarın. Bu şekilde velileri de kazanmış olursunuz.

10) Öğrencilere serbest bırakmak yada dersten erken çıkmasına izin vermek sizi sevilen biri yapmaz. Bunu iyice belleyin ve böyle durumlar kesinlikle izin vermeyin. Aksi takdirde bu duruma alışan öğrencilerden büyük sıkıntı çekersiniz. Ancak öğrencilerin teneffüs saatlerini de ihlal etmeyin. Tam saatinde çıkıp tam saatinde girerek, işleri literatüre uygun olarak yapın.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu