İş DünyasıMeslekler

Havacılık Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları, İş İmkanları

Ülkemizde Sivil Havacılık Yüksek Okulu bünyesinde eğitimi verilen “Havacılık Yönetimi” bölümü lisans programı, havayolu ulaştırmacılığı alanında ihtiyaç duyulan personeli yetiştirmek için açılmış bir bölümdür. Havacılık yönetimi, sadece uçuş yönetimi ile sınırlama olmayan, muhasebe, pazarlama, finans, güvenlik, kalite kontrol, Hava hukuku, lojistik ve hava alanı işletmeciliği gibi birçok disiplinin iç içe geçtiği bir organizasyonu tanımlar.

Gelecek kariyerini havacılık yönetimi alanında seçmenize yardımcı olmak için havacılık yönetimi ile ilgili en çok sorulan sorular hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Havacılık konusunda en çok merak edilen sorular arasında; Havacılık Yönetimi nedir? Ne iş yapar? Havacılık bölümü maaşları ve iş olanakları nelerdir? Havacılık yönetimi mezunları nerelerde çalışır? (2020) Taban puanları ve başarı sıralamaları gibi sorular gelmektedir.

havacılık yönetimi

Havacılık Yönetimi Ne İş Yapar?

Havacılık yönetimi mezunları, hava alanlarında ve hava limanlarında istihdam edilmektedir. Devlet (kamu) ve özel sektörde iş bulabilirler. Hava alanlarında yolcu hizmetleri, kargo işlemleri, planlama ve pazarlama, ulaştırma gibi farklı alanlarda iş imkanları bulunmaktadır.

Kendini geliştirmiş bir havacılık yönetimi mezunu birinin, iş hayatında başarılı olması beklenen bir durumdur. Deneyimli ve iyi yetişmiş personele ihtiyaç duyulan bu sektörde ilerlemek tamamen sizin çabanıza bağlıdır.

Hava ulaştırmacılığı alanında sizden sorunların önceden tespit edilip çözülmesi, planlama ve organizasyonun sağlanması, yolcuların en rahat ve güvenli şekilde ulaşımlarının sağlanması, kargo ve lojistik hizmetlerinin hızlı ve eksiksiz yerine getirilmesi ve yenilikçi çözümler sağlanması, kriz anlarında gerekli aksiyonların alınarak sistemin düzenli işleyişine katkı sağlamanız beklenmektedir.

Havacılık Yönetimi Bölümü Eğitimi Ne Kadar Sürer?

4 yıllık bir lisans eğitimi ile tamamlanan bölüm, eşit ağırlık puanı ile öğrenci almaktadır. Havacılık yönetimi bölümü, işletme fakültesi ya da Havacılık ve Uzay Fakültesi içinde yer alan bir branştır.

Havacılık yönetimi bölümünde okumak isteyen kişilerin, insan ilişkileri gelişmiş, en az bir yabancı dili iyi şekilde konuşabilen, esnek çalışma temposuna ayak uydurabilen, sabırlı, ekip çalışmasına yatkın, kriz yönetimine hakim kişiler olması gerekmektedir.

Havacılık Yönetimi Bölümü İş İmkanları

Bölüm mezunları hava yolları şirketlerinde devlete ya da özel şirketlere bağlı olarak çalışabilirler. Hava limanlarında yer hizmetleri, hava ulaştırma, lojistik ve pazarlama gibi kısımlarda görev alırlar.

Bağlı oldukları birimlerde idari görevler alarak, planlama, organizasyon,  kalite kontrol yönetimi, süreç yönetimi ve kriz yönetimi gibi görevleri yerine getirmektedirler.

Mezunların önemli bir kısmı Çelebi, Havaş, TGS gibi yer hizmetleri şirketlerinde, harekat memuru, yer hizmetleri memuru gibi idari pozisyonlarda çalışmaktadır. Ayrıca ülkemizin göz bebeği olan Türk Hava Yolları ve Özel bir girişim olan Pegasus gibi şirketler de çalışma imkanları bulunmaktadır.

Diploma size sadece işe başvuru şansı vermektedir. İşte ilerlemeniz ve başarılı olmanız ise tamamen size bağlıdır. Yabancı dilinizi geliştirmeli, çeşitli eğitimlere ve kurslara giderek daha nitelikli bir hale gelmek için sürekli çalışmalısınız. Havacılık gibi dinamik ve her gün gelişen bir sektörde, siz de kendinizi yenilemeli ve değişimlere ayak uydurarak devam etmelisiniz.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ile Havacılık Yönetiminin farkı nedir?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği ön lisans yani iki yıllık bir eğitimi olan bir bölümdür. TYT puanı ile öğrenci almaktadır. Havacılık yönetimi ise lisans yani 4 yıllık bir program olup AYT puanı ile öğrenci almaktadır.

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği daha çok vakıf yani özel üniversitelerde açılan bir bölümdür. AYT puanınız yeterliyse, tavsiyemiz dört yıllık olan havacılık yönetimi bölümünü okumanızın daha avantajlı olacağı yönündedir.

2 yıllık sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunları da bu sektörde iş bulma imkanına sahiptir. Ancak isterlerse DGS sınavına girerek, yeterli DGS puanını alarak 4 yıllık havacılık yönetimine geçiş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Hangi Üniversitelerde Havacılık Yönetimi Bölümü Var?

Ülkemizde 100’den fazla üniversitede bu bölüm okutulmaktadır. Bölüm mezunlarının görüşlerine bakıldığında en iyi havacılık bölümü eğitimi verilen üniversiteler arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi önde gelmektedir. Özellikle devlet üniversitelerinin tercih edilmesinin daha faydalı olacağı belirtilmektedir.

Havacılık Yönetimi Özel Şartları Nelerdir?

  • Bu bölümde okuyan öğrenciler uygulamalı dersler ve stajlarını özel ve resmi havacılık işletmelerinde yaptıklarından dolayı, bölümü kazananlara güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Güvenlik soruşturması olumsuz çıkan adaylar bu bölümde eğitim alamazlar.
  • Bu bölümde okumak için adli sicil yönünden temiz olmak ve gerekli sağlık şartlarını taşıdığını gösterir bir heyet raporunu almak gereklidir.
  • İleri derece göz kusuru olanlar hariç, belirli düzeyde görme sorunu olanlar da bu sektörde iş bulabilmektedir.
  • Havacılık yönetimi bölümünde cinsiyet ayrımı gözetmeksizin eğitim verilmekte ve aynı şekilde mezunlar istihdam edilmektedir. Çalışma alanı olarak kadınların her sektörde olduğu gibi bu sektörde de rahatlıkla uyum sağlayabileceği ve başarılı olabileceği bir alandır.
  • Boyu kısa olanlar açısından bu bölümü okumakta bir sakınca bulunmamaktadır. Kabin memuru ve pilotluk gibi spesifik meslekler dışında yer hizmetlerinde ve hava ulaştırma hizmetlerinde çalışanlarında boy ve kilo sorun olarak kabul edilmemektedir.

Havacılık Yönetimi Bölümü Dersleri

Havacılık yönetimi bölümünde okutulan derslere bakıldığında üç sınıfta toplandıkları görülmektedir.

  • Havacılık dersleri
  • İşletme dersleri
  • Yönetim dersleri

Havacılık sektöründe çalışırken ihtiyacınız olan bilgiler havacılık dersleri kapsamında size verilir. İşletme dersleri planlama, muhasebe, süreç yönetimi, organizasyon gibi kritik alanlara sizi yetiştirir. Yönetim dersleri de yöneticilik becerilerinizin gelişmesine odaklıdır.

Havacılık Yönetimi  1. Dönem Dersleri :  Sivil Havacılığa Giriş – Havacılık Tarihi – İşletmeye Giriş – Sosyal Sorumluluk Projeleri

Havacılık Yönetimi  2. Dönem Dersleri :  Genel Ekonomi – Genel Muhasebe – Hava aracı Temel Bilgisi

Havacılık Yönetimi  3. Dönem Dersleri :  Havacılık Hukuku – Meteoroloji – Hava Seyrüseferi  – Yer Hizmetleri – Temel Harekat

Havacılık Yönetimi  4. Dönem Dersleri :  İstatistik – Yolcu Hizmetleri –  Finansal Yönetim – Yük Kontrol ve Denge – Havacılık Haberleşmesi

Havacılık Yönetimi  5. Dönem Dersleri :  Havacılık İngilizcesi 1 – Kalite Yönetim Sistemleri – Maliyet Yönetimi

Havacılık Yönetimi  6. Dönem Dersleri :  Hava Trafik Hizmetleri – Havayolu Yönetimi –  Filo Planlama – Tehlikeli Maddeler

Havacılık Yönetimi  7. Dönem Dersleri :  Havacılık Bakım Yönetimi –  Havayolu Endüstrisinin Gelişimi  – Hava Kargo Yönetimi

Havacılık Yönetimi  8. Dönem Dersleri :  Havaalanı Tasarımı – Kriz Yönetimi – Havacılıkta İleri Konular

Havacılık Yönetimi Bölümü Zor bir bölüm mü? Dersler Kolay mı?

Genel olarak orta zorlukta bir bölümdür. İşletme derslerinde bolca matematik görüldüğünden, matematikle arası kötü olanlar biraz zorlanabilirler. Ama iyi bir gelecek hedefi olanlar rahatlıkla bu bölümü tercih edebilir ve eğitimlerini zorlanmadan tamamlayabilirler.

Havacılık Yönetimi Mezunları Yurt dışında Çalışabilir mi?

İyi şekilde yabancı dil bilgisi olan ve mesleğindeki yenilikleri ve gelişimleri global çapta takip edenler, çok rahat yurt dışında da çalışabilmekte ve daha iyi maaş ve çalışma şartları ile kariyer yapabilmektedir.

Havacılık Yönetimi Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş alır? 2020 Maaşları Ne Kadar?

Çalıştığınız işletmeye, (özel ya da kamu) ve pozisyonunuza göre değişen ücretler bulunmaktadır. Harekat memuru ve yolcu hizmetleri memuru olarak çalışanlar asgari ücretin 1,5 – 2 katı kadar bir maaş almaktadır. (2020 yılında ortalama 4000 – 5000 TL arası) Hava Kontrolörü olanlar 6000  TL, Host ve hostes olanlar ise 3500 TL ile 6000 TL arası bir maaş almaktadırlar.

Havacılık Yönetimi Taban Puanları 2020

Bölümün taban puanları incelendiğinde en yüksek puana sahip 10 üniversite aşağıda listelenmiştir.

Üniversite AdıBölümPuan TürüKont.Taban PuanıBaşarı Sırası
ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)EA4388,74334  37062
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)EA8368,16210  64547
İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Yüksekokul) (Burslu)EA4365,37269  69040
İSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)EA5358,36414  80801
İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte) (Burslu)EA6348,11298  99939
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte)EA60344,29168  107625
ATILIM ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Yüksekokul) (İngilizce)(Burslu)EA3342,41222  111550
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ Havacılık Yönetimi (Fakülte) (Burslu)EA3333,58517  131730
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte)EA70328,73197  143813
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİHavacılık Yönetimi (Fakülte) (İngilizce)(Burslu)EA6325,50324  152387

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu