Meslekler

Sözleşmeli Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar? Maaşı 2021

Türkiye Cumhuriyeti Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 6 Temmuz 2021 tarihinde yapılan duyuruda sözleşmeli olarak, 75 gümrük muayene personeli alımı yapılacağı bildirildi. Başvuru tarihi 7 temmuz 2021 – 16 temmuz 2021 arasında yapıldı. Peki Sözleşmeli olarak gümrük muayene memuru olmak için neler gereklidir? Sözleşmeli muayene memuru ne iş yapar? 2021 maaşı ne kadar? Tüm bilgiler için yazımızı okumaya devam edin..

Gümrük Muayene Memuru Nedir?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın Merkez ve Taşra teşkilatlarında görev alan gümrük muayene memurları, KPSS puanı ile ataması yapılan ve gümrük ile ilgili kendilerine verilen görevleri yerine getiren personellerdir. Bu yıl için alınacak sözleşmeli gümrük muayene memuru kadrosu için KPSS P3 puanı olarak en az 70 puan alınmış olması gereklidir.

Gümrük Muayene Memuru Ne İş Yapar?

Gümrük ve gümrüklü sahalarda ihracat ve ithalat ürünleri ve mallarının kanuni usuller çerçevesinde, muayene kriterlerine uygun olarak denetim ve kontrolünden sorumlu kişilerdir. Muayene memuru, İhracat ve ithalata konu olan malların beyan edildiği gibi olup olmadığına bakar.

  • Yurt içinden gönderilen ya da yurt dışından gelen malların Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) tesbit edilip, beyan edilenle, mevcut eşyanın karşılaştırılmasını ve doğruluğunu teyit eder.
  • GTİP tespiti yapılan eşya ve malların, ihracat ve ithalatında yasak, kota sınırlandırılması, standartlara uygunluk, damping ve tarife kontenjanı gibi yönlerden hızlı ve doğru şekilde değerlendirilmesinden ve karar verilmesinden sorumludur.
  • Muayene memurları, gümrük vergileri ile gümrük idaresince tahakkuku gerekli olan diğer vergilerin tahakkuk ettirilmesi veya muaflık hükümlerinin uygulanması, Gümrük, Dış Ticaret, Türk Parasının Kıymetini Koruma Mevzuatı ile diğer mevzuat hükümleri bakımından yapılacak işlemlerin yürütülmesinden sorumludur.

Gümrük Muayene Memuru Atama Şartları

Bu kadroya atanabilmek için KPSS sınavına girmiş ve ilanda belirtilen asgari puanı almış olmak gerekir. Son ilanda KPSS3 puanı 70 ve üstü olması istenmiştir.

Gümrük muayene memuru olmak isteyenler için mezuniyet şartı da aranmaktadır. Buna göre, üniversitelerin 4 yıllık eğitim verilen Hukuk, Siyasal Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği diğer fakülte ve bölümlerden mezun olmak gereklidir.

Kpss sınav sonuçlarına puanı en yüksek olanlardan başlanarak sıralama yapılır. Daha sonra sözlü mülakat aşamasına geçilir. Bunu da başarıyla geçen adaylar kadroya yerleştirilir.

Aday olarak başlayan gümrük muayene memurları, eğitim sürecine alınır. Temel aday memur eğitimi verilir. Yazılı sınav sonrası başarılı olanlar, Muayene memurluğu temel eğitimine alınır. Bu safhayı da bitiren adaylar, aday memur stajı ve aday gümrük muayene memuru stajına katılırlar. Eğitimini tamamlayanlar gümrük muayene memuru olarak işe başlamaktadır.

Gümrük Muayene Memuru Zorluk ve Yükselme

5 yıl muayene memuru olarak görev yağan memurlar, Gümrük Müdür Yardımcısı olabilir.

Muayene memurluğu zor ve riskli bir meslektir. Bilgilerini sürekli güncel tutmalı, kişilik olarak tavizsiz bir duruşu olmalı, vatanını seven ve kanunlara uymayan her türlü durumlara karşı asla prim vermeyen bir karakter ve devlet terbiyesine sahip olan bir kişi olmalıdır.

Gümrük Muayene Memuru Maaşı 2021

Muayene memurları, B grubu memurlar içinde en yüksek maaşı alan memurlar arasındadır. Çalıştığı yer ve birime göre maaşları değişkenlik gösterir. 2021 gümrük muayene memuru maaşı 5000 TL – 7500 TL arasında değişmektedir.

SIK SORULAN SORULAR

  • Gümrük Muayene Memuru Olmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

30 Yaşından daha küçük olmak gereklidir.

  • Muayene Memuru Olmak İçin Boy Sınırı Var mı?

Erkeklerde 1.72 cm, kadınlarda 1.65 ve üstü boya sahip olmak gerekli.

  • Gümrük Memuru Alımı Olacak mı?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Temmuz ayında yapılan duyuruyla 75 muayene memuru alımı yapılacağı bilgisi verildi. Ayrıca 750 gümrük muhafaza memuru alımının da yapılacağı duyurusu yapıldı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu